Doğalgaz Yenilenebilen Bir Enerji Kaynağı Mıdır?

dogalgaz yenilenebilir enerji
Yazan Ekolojist

Doğalgaz ülkemizde enerji olarak kullanılan kaynakların başında gelmektedir.

Peki doğalgaz yenilenebilir mi?

Son yıllarda artan teknolojik gelişmeler sonucunda dünyada artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere pek çok kaynağa başvuruldu. Bu kaynaklar genellikle yenilenemeyen enerji kaynaklarından oluştu. Zamanla çevrenin ve bu kaynakların tükenebileceğini anlayan yetkililer yönlerini yenilenebilir enerji kaynaklarına çevirdiler.

Dünyadaki canlılığın oluşmasını sağlayan güneş, enerjisiyle uzun zamandır kaynak olarak kullanıyor. Aynı zamanda rüzgar enerjisi, jeotermal enerji gibi yenilenebilir kaynakların kullanımı da yavaş yavaş artmaya başladı.

Günümüzün en büyük problemi olan enerji ihtiyacını elde var olan yenilenemeyen kaynaklarla kapatamayacağımızı anladık. Çok yakın zamanda tükenecek olan bu enerji kaynakları yerlerini daha temiz ve ekonomik olan yenilenebilir enerji kaynaklarına bıraktı.

Nedir Yenilenebilir Enerji Kaynağı?

Yenilenebilir enerji kaynakları devamlı olarak kullanılabilen, uzun vadede tükenmesi mümkün olmayan kaynaklardır. Örneğin güneş enerjisi; güneş var olduğu sürece güneş enerjisi kullanımının da olmaması imkansız. Aynı şekilde rüzgar ve dalga enerjisi de tükenmeyen enerji kaynaklarıdır. Bu demek oluyor ki sonunun gelmeyeceği kaynaklar yenilenebilir. Yenilenemeyen kaynaklar ise linyit, taş kömürü gibi madenler.

Güneş enerjisi

Dünyada yaşamın temel gereksinimi olan Güneş yine bizi yarı yolda bırakmıyor. Atmosferdeki hayat döngüsünün temel enerjisinin de kaynağı olan güneş enerjisi, bize her türlü üretimde kullanabileceğimiz bir enerji sağlıyor. Güneş panelleri ile üretilen bu enerji kaynağının diğer yenilenebilir enerji kaynakları gibi doğaya hiçbir zararı yok.

Rüzgar enerjisi

Farklı hava hareketlerinin oluşturduğu hava akımı rüzgarı meydana getiriyor. Hava akımlarıyla oluşan bu rüzgar sayesinde santrallerde kurulmuş olan türbinler dönerek kullanabileceğimiz bir enerji elde etmemizi sağlıyor. Diğer yenilenebilen kaynaklarda olduğu gibi rüzgar santrallerini ülkemizde kıyı şeritlerine, dağların tepelerine, açık alanların yakınlarına konumlandırarak elektrik ihtiyacının çoğunu karşılayabiliriz.

Jeotermal enerji

Jeotermal enerjinin kaynağı, yer altındaki çatlaklara birikmiş suyun ısınması ve yüzeye doğru hareketlenmesi ile oluşur. Çıkan bu sıcak sular ülkemizde turizm ve ısınma kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu sıcak su kaynaklarının ülkemizde doğru kullanılması gerekmektedir. Kaynaklara takılan türbinlerle elektrik üretilebilir, aynı zamanda bu kaynağı seracılıkta da kullanılabilir hale getirebiliriz.

Bioyakıtlar

Bioyakıtlar kısa süre önce yaşamış canlı kalıntılarının çeşitli şekillerde işlenmiş halidir. Fotosentez sayesinde güneş enerjisini içinde tutan bu kaynaklardan ciddi şekilde enerji işlemek mümkündür. Özellikle araba yakıtlarında kullanılan bu enerji kaynağının yaygınlaşması için çalışmalar sürüyor.

Doğalgaz ile en yakın akraba olan bioyakıtların farkı kısa zamanda kendilerini yenileyebilir olmasıdır. “Doğalgaz yenilenebilir enerji kaynağı mı?” sorusunun cevabını verelim.

Doğalgaz 1800 yıllarında Amerika’da kullanılmaya başlanan bir yakıt türü. Elektrikten ısınmaya kadar birçok kanalda kullanılmıştır. Ülkemizde de en çok kullanılan yakıt türü doğalgazdır.

Doğalgazın oluşum kaynağı uzun yıllar önce yok olan canlı kalıntılarından sağlanır. Ancak oluşumu yüzyıllar almış olduğu için kullanıldıkça kendini yenileme ihtimali çok düşüktür. Yani şu andan yüzyıllar sonra tekrar oluşabilecek olduğundan dolayı doğalgaz tam olarak yenilenebilir enerji kaynakları arasına girmez. Bioyakıtlarla aralarında oluşan en büyük fark da buradan gelmektedir.

dogalgaz yenilenebilir

“Doğalgaz yenilebilen bir enerji kaynağı mıdır?” sorusunun cevabı maalesef hayır. Ekonomik ve sık bulunan bir enerji kaynağı olması nedeniyle çokça tercih edilen bu enerji kaynağının 100 yıl içinde tükeneceği konusunda da yapılmış açıklamalar bulunmakta. Doğalgaz maalesef ki önümüzdeki yıllarda kullanmak için yeterli potansiyele sahip değil. Ekonomik olduğu için vazgeçemediğimiz bu kaynağa yapılan yatırımı yenilenen enerji kaynaklarına çevirmekte fayda var. O yüzden bu ekonomik kaynağın yerine, kendi ülkemizde üretebileceğimiz yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek uzun vadede bizlerin yararına olacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın