Doğa Dostu Enerjiler Nelerdir?

Yazan Ekolojist

Bilindiği üzere uzun zamandır tüm dünyanın gündemin de ekolojinin hızla bozulması var.  Bunu düzeltmek için ne gibi çözümler üretileceği hakkında herkes bir çare arıyor. Bunların en başında ise çevre dostu enerji kaynakları ve çevre dostu yakıtların incelenmesi  geliyor. Peki bunlar nelerdir?

Peki Çevre Dostu Enerji Kaynakları Nelerdir?

Çevreye zarar vermeyen 4 grup enerji kaynağı vardır.

  • Güneş Enerjisi
  • Jeotermal Enerji
  • Su Enerjisi
  • Rüzgar Enerjisi

Güneş Enerjisi

Ne yazık ki ülkemiz de yenilebilir çevre dostu enerji kaynaklarının çok fazla gelişmiş olduğunu söyleyemeyeceğim. İstatistiksel verilere göre oldukça geri planda bulunmaktalar. Ancak yapılan yeni ataklarla özellikle güneş enerjisi konusunda ileri ki yıllarda gözle görülür bir ilerleme olacağı düşünülüyor. Özellikle güneş enerjisi dünya üzerinde birincil bir enerji kaynağı durumundadır.

Rüzgar Enerjisi

Ülkemiz rüzgar enerjisi için çok ciddi bir potansiyele sahiptir. 1998 yıllarında yapına başlanan rüzgar santralleriyle birlikte kullanılan rüzgar enerjisi yıllar içinde artmaya devam etmiş ve ileri ki yıllarda daha fazla potansiyel beklenmektedir. Özellikle en meşhur rüzgar enerji santrallerinden biri de bilindiği üzere Bozcaada da yer almaktadır.

Su Enerjisi

Sürekli ülke  ve dünya gündemimiz de olan bilinen adıylar HES(Hİdro Elektrik Santral) dünya üzerinde bir kaç ülke de kullanılsa da ülkemiz su zengini bir ülke olmadığı için ve bir çok sebepten dolayı tercih edilmemektedir.

Jeotermal Enerji

Jeotermal enerjiye dayalı elektrik üretimi konusunda en büyük kurulu güce sahip ülke ABD’dir  Ülkemizde dünyada bu konuda  önemli bir konuma sahiptir.Haziran 2014 itibariyle jeotermal enerjiye dayalı elektrik kurulu gücümüz 335 MWe değerine ulaşmıştır. 2014 yılı ilk 6 ayı itibariyle jeotermal santrallardan üretilen enerji miktarı ise 1064 GWh olmuştur.Jeotermal santral yapımı konusundaki en zengin bölge Denizli ile İzmir arasında kalan ve jeotermal potansiyel olarak çok zengin olan bölgedir. Bu bölgenin dışında işletmeye açılmış tek santral Çanakkale Tuzla’da bulunan jeotermal santraldir. Yine Manisa – Alaşehir ve Kütahya –  Simav bölgelerinde santral yapımı ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın