Denizin Dalga Hareketi Yeni Bir Enerji Kaynağı Olacak

Yazan Ekolojist

Yenilenebilir enerji kaynaklarının çok popüler olduğu günümüzde bilinen en temiz enerji kaynakları ise yine yenilenebilir enerjilerden elde edilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları sürekli oldukları için sınırsızdırlar ve bu da devamlılığın sağlanmasında ön koşuldur. Diğer enerji kaynakları gibi çevreye sera gazı yaymamaları nedeni ile temiz enerji kaynağı olarak kabul edilmektedirler.

Yeni Bir Enerji: Denizin Dalga Hareketi

Denizin dalga hareketi veya okyanuslarda meydana gelen gelgit olayları sonucu oluşan dalga hareketleri ise bir diğer enerji kaynaklarından biridir aslında. Deniz veya okyanus yüzeyinde var olan rüzgar su yüzeyine çarptığı anda enerjisini dalgalara aktarır ve bu şekilde dalgalar daha hızlı ilerleyerek yeni bir enerji türünün oluşmasını sağlar. Dalgalar ne kadar güçlü bir şekilde ilerlerse üretmiş oldukları enerjinin ve kuvveti de orantılı olarak bir o kadar fazla olur. Dalgalar tarafından oluşturulan bu enerji daha sonralarda elektrik enerji elde etmek amacıyla elektrik tesislerini su pompalaması için faydalı olabilir. Dalga üreten denizlerden elektrik enerjisi üretmek çok da kolay değildir. Bu nedenle dünyanın birçok bölgesinde dağınık olarak bulunan ve dalgalardan enerji üreten çok az tesis vardır.

Herhangi bir zamanda deniz kıyısında bulunduğunuz alanlarda denize doğru baktığınızda eğer kıyıya doğru çarpan dalgaları görebiliyorsanız bu dalgalar enerji üretiminde kullanılabilecek dalgalardır. Dalga enerjisi genellikle gelgit olayı ile karıştırılabilmektedir ancak ikisi birbirinden oldukça farklıdır.

Deniz Dalga Hareketi Nasıl Enerji Üretir?

Dalgaların oluşabilmesi için rüzgarın deniz veya okyanus yüzeyine yeterli gücü içeren bir şekilde temas etmesi gerekmektedir. Bu şekilde dalgalar rüzgarın gücüne karşı koyamaz ve su hareket etmeye başlar. İşte bu şekilde oluşan dalgalar sadece rüzgardan değil farklı parametrelerden de etkilenebilirler. Dalgaların çok güçlü olabilmesi için hem rüzgarın gücünün çok fazla olması hem de su içerisinde rüzgara karşı koyabilecek şekilde herhangi bir akıntı olmaması gerekmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde şimdiye kadar oluştuğu bilinen çok güçlü dalgalar bulunmaktadır. Örneğin şimdiye kadar duymuş olduğumuz tsunamilerin birçoğu bu tip yüksek enerjili dalgaları örnek verilebilir. Bu tip dalgaların güçleri dalga enerjisi dönüştürücüsü aracılığıyla yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın