Denizcilik Sektörü Küresel İklim Eyleminde!

Yazan Ekolojist

İklimler değişiyor, insanlar kış dönemi ilkbahar hatta yaz ayları gibi yaşıyor ki bu küresel ısınma ve karbon salınımına bağlı olan bir durum. Karbon salınımının artmasına kimi sektörler çok daha yoğun bir biçimde neden oluyor. İşte bu sektörlerden bir tanesi de denizcilik sektörü.

Nitekim İngiltere’nin Londra Kentinde düzenlenen Deniz Koruma Toplantısı devam ederken kısa adı IMO olan Uluslararası Denizcilik Örgütü bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini ortaya koyarak kendi alanlarında karbon salınımını düşürmek için gerekli adımlar atılacağının hedeflendiğini dile getirdi.

Yapılan bu açıklamalardan sonra toplantı sonrası gemicilik sektörünün de Paris Anlaşması şartlarına uyacağı ve bu alanda yapılacak küresel iklim hareketine katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bilindiği üzere IMO aslında bu kararı ilk olarak Kyoto Protokolü ile almış ama tam olarak uygulayamamış idi.

İklim Değişikliğine Dair Temel Kavramlar

Son yıllarda karşımıza yeni yeni çıkan bu kavramlar hakkında dönem dönem insanların aklını karıştıracak, kavram karmaşasına yol açacak bilgiler çıkıyor. Bu noktada enerji mühendisi ve çevre uzmanlarının ifadelerinden yola çıkarak kimi kavramların neler olduğunu açıklamak gerekirse şunlar ifade edilebilir:

Küresel Isınma: Doğada yer alan hızlı tüketime bağlı olarak doğadaki dengelerin değişmesi ve doğanın mevcut koşullarından daha sıcak iklim koşullarına ulaşmasıdır.

Kyoto Protokolü: Küresel ısınma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliğine karşı ülkeler arasında imzalanan ve bu konu ile yapılacak mücadeleleri içeren anlaşma. Japonya’nın aynı isimli kentinde imzalanmıştır. Alanında ilk protokoldür.

Karbon Salınımı: Enerji üretimi sırasında fosil yakıtların kullanıması sonucunda atmosfere yayılan sera emisyon gazlarıdır ve karbon salınımının artması doğadaki tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkilemekte ve ciddi tehditler ortaya çıkarmaktadır.

Yenilebilir Enerji Sistemleri: En basit ifade ediş biçimiyle rüzgar, güneş, jeotermal gibi doğanın kendi içinde olan kendini yenileyen ve tükenmeyen kaynaklardan elektrik enerjisi üretmeye yarayan sistemlere verilen temel isimdir.

Paris Anlaşması: 2015 yılında Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen BMİDÇS 21. Taraflar Konferansı içinde kabul edilen ve karbon salınımını azaltmak için 2020 yılına kadar yapılması gerekenleri ortaya koyan ve anlaşmayı imzalayan ülkelerin uyması gereken bir protokoldür.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın