Deniz Rüzgarı Santrali için Aday Bölgeler Belli Oldu

Yazan Ekolojist

Türkiye’nin İlk Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Santrali İçin Aday Bölgeler Belli Oldu. Aday bölgeleri Gelibolu, Kıyıköy, Saros olarak açıklanan rüzgar YEKA için çalışmalara başlandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının girişimi ile ihalesi bu yıl yapılan ve deniz üstü santrali olarak dünyada bu büyüklükte bir ilk olmaya aday proje için seçilebilecek bölgeler belirlendi. Bu santralde rüzgar enerjisi üretimi planlanıyor. Hali hazırda geçen yıl gerçekleştirilmiş olan bin megavat kapasiteli rüzgar ve güneş enerjisi YEKA ihalelerinin devamı niteliğinde olacak bu yeni santral için aday bölgeler Kıyıköy, Saros ve Gelibolu. Ayrıca yine bin megavatlık güneş enerjisi YEKA için belirlenen aday bölgeler Hatay/Erzin, Niğde/Bor ve Şanlıurfa/Viranşehir şeklinde oldu.

Aday Bölgeler İçin Detaylı Çalışmalar Başladı

Yenilenebilir enerji üretimi konusunda yapılan girişimler gün geçtikçe artıyor. Hem boyut olarak artıyor hem de sayı olarak. Bu girişim ve çalışmalara eklenen en yeni projelerden biri olan rüzgar YEKA için hedef bölgeler açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan aday bölgeler hakkında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek detaylı bir çalışmaya başlandı. Bu çalışmalar bittikten sonra en uygun bölgeler seçilecek ve ihale şartnamesi hazırlanacak.

Güneş Yeka İçin Batarya Koşulu

Bakan Berat Albayrak yaptığı açıklamada güneş YEKA için belirlenen aday bölgelerde ihledeki şartnameye batarya teknolojisi ve kullanım zorunluluğu ile ilgili bir şart getirmeyi planladıklarını açıkladı. Bu şekilde olursa Türkiye’nin en büyük çaplı ilk yenilenebilir enerji santralinde batarya tesisi kullanılarak enerji ve elektrik üretimi yapılmış olacak.

Geçen yıl yapılan her biri bin megavatlık olan YEKA ihaleleri ile ortaya çıkan rüzgar YEKA’nın saat başına megavat fiyatı olan 3.49 dolar/cent olan ücret dünyada bir rekor olarak kayıtlara geçmişti. Aynı başarıların yeni kurulacak olan YEKA’lar için de geçerli olması ve daha iyi sonuçlara ulaşılması hedefleniyor. Böylece yapılan girişimlerin olumlu sonuçları ülkece daha iyi ve daha yenilenebilir enerjilere ulaşmak için teşvik edici olur. Hem yatırımcılar hem de hükümet için her anlamda olumlu sonuç doğuran bu çalışmalar gün geçtikçe hız kazanıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın