Değişen İklim Koşulları Volkanları da Etkileyebilir

Yazan Ekolojist

Küresel ısınma ve devamında gelen iklim değişikliği artık herkesin farkında olduğu bir durum haline geldi. Bunun en büyük nedeninin aşırı miktarda karbon-bazlı yakıtlar, petrol ürünleri kullanmak olduğu da bilinen gerçekler arasında. Çünkü yakılan karbon-bazlı yakıtlar havaya yan ürün olarak karbonmonoksit, karbondioksit vb. zararlı gazlar salarlar ve bu gazlar atmosfer tabakasında birikip sera etkisi yaparlar yani havanın ısınmasını ama soğuyamamasını sağlarlar. Bu nedenle son yıllarda iklimlerde ve iklim geçişlerinin zamanlarında ciddi değişiklikler yaşanıyor. Bu değişiklikler canlı hayatın tamamını olumsuz yönde etkiliyor. Şimdi bu etkilere bir yenisi eklendi. Volkanlar aktifleşebilir, patlayabilir.

İklim Değişikliği Volkanik Patlamalara Neden Olabilir

Volkanlardan yayılan kül ve dumanın iklim değişikliğine neden olduğu düşünülürken bu durumun tam tersi olabileceği yönünde görüşler ortaya çıktı. Yani aslında bu kül ve dumanın nedeni iklimlerdeki değişim olabilir. Bu duruma açıklama Fransa’daki Clermont Auvergnever Üniversite araştırmacılarından geldi. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki buzulların volkanlar üzerinde yapısal denge sağlamak gibi bir etkisi vardır. Bu yapısal denge sonucu volkanik aktiviteler pasif şekilde kalıyor volkanlar patlamıyordu. İklim değişikliği ve buzulların gitgide erimesi sonucu bu dengede ciddi bozulmalar mevcut.

Buzullar Son Yıllarda Çok Hızlı Eriyor

Bu hızla eriyen buzulların oluşturduğu toprak kaymalarına ve bu topraklar tarafından çevreye sağlanan desteğin kaybolmasına neden oluyor. Özellikle dağ eteklerinde eriyen buzullar eğer bir volkana ait olan dağ üzerinden eriyorsa bu durum volkanı aktifleştirebilir. Çünkü bu durum volkanların dengesini bozar. Gioachino Roberti araştımaların başında olan kişi olarak yaptığı açıklamada özellikle Kanada üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirtti.  Yapılan çalışamalar sonucu Kanada’da bulunan yüzlerce inaktif volkanın aktifleşme riski altında olduğunu yukarıda anlatılan değişimler ve sonuçları üzerinden yorumlandı.

Son araştırmalar Kanada’nın Vancouver bölgesinin kuzeyinde yer alan Meager Dağı çevresinde yoğunlaştırıldı. Volkanik aktivite açısından bir risk barındırdığı düşünülüyor. Hem de iklim değişikliği neden sonuç bağlantısı açısından önemli bir örnek oluşturabilir. Tüm bunlar gözetildiğinde durumun düşünülenden daha ciddi sonuçlanacağı kanısına varmak yanlış olmayacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın