Çöpten Kütüphane Kuran Temizlik İşçileri Şimdi de Müzik Yapacak

Yazan Ekolojist

Daha önceki yıl çöpten topladıkları tam 4 bin kitapla kütüphane kuran Ankara Çankaya Belediyesi temizlik işçileri şimdi de çöpten topladıkları çeşitli materyallerle müzik yapıyorlar.

Çöpten Kütüphane Kuran Temizlik İşçileri İş Başında!

Her geçen gün teknolojinin hayatımıza dahil olmasıyla kitap okuma alışkanlığı kitabı ele alarak okumaktan tablet ya da bilgisayarlardan okumaya evriliyor. Ancak her zaman için kitabı ele alıp okumanın zevki başka olur. Hem daha rahat bir okuma olur, gözleri çok yormaz hem de kitapla kurulan iletişim daha samimi olur. Bazı insanların ikinci el kitapları daha çok sevmesi kitabı daha önce okuyanların yaşanmışlıklarını da hissetmek istemeleridir zaten. Birçok insan kitapların dünyadaki en değerli varlıklar arasında olduğunu söyler. Ayrıca yine birçok insanın kitapları çok sevmesinin nedeni normal hayatlarında yaşadıkları gergin rahatsız edici durumları kitap okurken unutmaları.

Yine de bir şekilde kitaplar çöplere atılabiliyor. Okunamayacak duruma gelmiş kitaplar geri dönüşüme verilebilir, hala okunabilecek durumda olanlar kütüphanelere bağışlanabilirken çöpe atılanların sayısı çok fazla. İşte bu çöpe atılan kitaplar geçtiğimiz yıl Ankara’ya bağlı Çankaya belediyesinde çalışan çevre temizlik işçileri tarafından toplanmış ve bir kütüphane oluşturulmuştu. Tam 4 bin kitaplık bir kütüphane işçiler tarafından kurulmuştu.

Artık Müzik De Yapıyorlar

Aynı belediye işçileri çöpten topladıkları malzemeleri değerlendirmeye devam ediyor. Şimdi de 2017 Grup Teneke adını verdikleri bir müzik grubu kuran işçiler topladıkları süpürge saplarını baget gibi, çöp konteynırları vurgulu çalgı gibi kullanıp müzik yapıyorlar. Zaman zaman konserler de veren işçilerin kurduğu grubun üyelerinden Yılmaz Eti, Deutsche Welle Türkçe’ye verdikleri röportajda süpürge saplarından bagetleri, çöp konteynırlarından vurmalı çalgıları, kaynak yaparak kullandıkları balkon demirleri ile nasıl müzik yaptıklarını anlattı. “Grup Teneke” adının da bir anlamı olduğu böylece anlaşılmış oldu.

Her Yerde Her Zaman Farklı Çözümler

İşçilerin yapmış olduğu bu girişimler insanların istedikleri takdirde ne kadar yaratıcı olabileceklerini gösterdi. Ayrıca çöplerdeki hemen hemen her malzemeden bir şekilde geri kazanım yapılabileceğinin güzel bir örneğini sergilemiş oldular. Böyle girişimler ve daha fazlası her zaman desteklenmesi gereken durumlardandır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın