Çok Amaçlı Kullanıma Sahip Çevreye Duyarlı Halk Kütüphanesi

Yazan Ekolojist

Albion Bölge Kütüphanesi büyük yenilikler tasarlanarak inşa edildi. Toronto içerisinde yer alan ve çok işlek olan bu kütüphane Perkins+Will Mimarlık tarafından çağa uygun olacak şekilde çevreye duyarlı olarak tasarlandı. Sadece kütüphane özelliği taşımayan 2700 metrekarelik kullanım alanına sahip kütüphane değişik sosyal kaynaklara da merkezlik yapmaktadır. İçinde bulunduğu mahalle başta olmak için tüm vatandaşları için büyük öneme sahip kütüphane aynı zamanda göçmenlerden oluşan nüfusu ile farklı türden insanları bünyesinde bulundurmaktadır. Yenileme çalışmalarının başlatılması üzerine çalışmaları yürütecek mimari ekip yeni bir öneri sundu.

Bu öneriye göre ekip kütüphanenin bitişik otopark yerine yeni bir kütüphane yapmayı ve eski kütüphaneyi de yapım sırasında açık bırakmayı teklif etti. Yapımı planlanan yeni kütüphanenin inşasının ardından eski kütüphane yıkıldı ve o alan otopark ve yeşil alan olarak değerlendirildi. İnşa edilen bu yeni otopark gün içerisinde park yeri olarak vatandaşa sunulurken özel günler ya da davetlerde etkinlik alanı olarak hizmet verecek şekilde tasarlandı.

 

Kütüphane Yenilikçi ve Sürdürülebilir Sistemlerle Donatılmış

Ancak bu kütüphaneyi farklı yapan özellikler bunlar ile sınırlı kalmadı. Mimarisi ile de çok beğeni topladı. Her cephesi farklı renge boyanan kütüphane içeriden ve dışarıdan vatandaşlara göze hitap eden bir manzara sundu. Ayrıca baştan sona çevre dostu olarak inşa edilen yeşil kütüphane yağmur suyu yönetimi, eğimli yeşil çatı ve enerji tasarrufu yapılmasını sağlayan sistemler gibi pek çok yeni ve çevreci teknolojiyi de içinde bulundurdu.

Kütüphane Birçok Sosyal Alanı İçinde Bulunduruyor

İçeri giren bireylere aydınlık, ferah ve misafirperver bir atmosfer sunan Albion Bölge Kütüphanesi, içerisinde bilgisayar öğrenim alanı, çocuk oyun ve eğlence alanı, dijital inovasyon alanı gibi çeşitli sosyal bölgeler bulundurmaktadır. Kütüphanelerin sadece kitap okuma yeri olduğu düşüncesini tamamen değiştiren yeşil çatılı kütüphane sahip olduğu ileri teknolojik sistemlerle de dikkat çekmektedir. Yenilikçi ve sürdürülebilir olan bu teknolojiler Albion Bölge Kütüphanesi’ni her anlamda diğerlerinden farklı kılmaktadır.

Sahip olduğu yeşil eğimli çatı ile yağmur sonrası biriken suyu bitişiğinde yer alan avluya boşaltan kütüphane sahip olduğu renkli cepheleri ile de bol ışığın yansımasına izin vererek göz alıcı bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca avludan, pavyonlara, bahçeden eğimli çatıya kadar yeşilin hakim olduğu kütüphane vatandaşlarına vakit geçirmek adına çok keyifli bir ortam sunmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın