Çin Yeşil Enerji için Panda Şeklini Seçti

Yazan Ekolojist

Çin’den başka yerlerde yaşaması zor olan sevimli hayvan Panda, enerji sektöründe yeşil bir fikir olarak gündeme geldi. 100 adet yapılması planlanan proje için ilk adımlar atıldı. Doğaya, eğitime, ekonomiye destek olan güneş enerji santrali, Çin’i Asya‘da enerji alanında önderliğe doğru götürüyor.

Panda Şeklinde Enerji Santralleri Geliyor

2016 yılının Mayıs ayında Birleşmiş Milletler Gelişme Programı (UNDP) ile yapılan anlaşmayla Çin’in Datong kentinde 250 dönüm alana ‘Panda’ şeklinde fotovoltaik sistemle güneş panelleri kuruldu.

Güneş enerjisi, güneşin nükleer tepkimeyle açığa çıkardığı enerjinin ışınlara yansımasıdır. Fotovoltaik Sistem ise; Işınlardan alınan enerjinin güneş pilleri ve dizinleri ile elektrik elde etme yöntemidir.

Güneş enerji sistemiyle ise yenilenebilir enerji olanağı sağlanır. Doğal olarak süregelen enerji kaynakları bakıma ihtiyaç olmadan yenilenebilir özelliğiyle tüketilebilir, taşınabilir. Bu sayede elektrik enerji üretimine yapılan oldukça önemli bir yatırımdır. Uzun yıllar boyunca elektrik ihtiyacını karşılayacaktır.

Atmosferi 3 Milyon Karbondioksitten Kurtaracak

Çin’de başlatılan 170.000 panelden oluşan ‘Panda’ enerjisi de doğa dostu olarak tam da bunun için var. 20 yıl süresince toplamda kullanılan 1 milyon 56 bin ton kömürle elektrik üretimini önleyerek yeşil enerjiyle ihtiyaçları karşılamaya hazırlanıyor. Karbon emisyonunu azaltıyor. Atmosferi yaklaşık 3 milyon karbondioksitten kurtarıyor. Yeşil enerji olarak nitelendirilmesi de bu yüzden.

Bu proje aynı zamanda sosyal sorumluluk kapsamında değerlendiriliyor. Çin gençlere güneş enerjisi, fotovoltaik sistem, panellerden elektirk üretimi hakkında eğitim vermeyi planlıyor. Gençleri bu konuda bilinçlendirerek gelecekteki yatırımlarına da sağlam bir zemin hazırlıyor.

Panda Şekli Çinli Bir Çocuğun Fikri

Enerji sisteminin Panda şeklinde olması da 15 yaşındaki Çinli bir çocuğun fikri. Pandanın çizimi mikro kristal paneller ve koyu ve açık renkli panellerle yapılmış. Paneller 50 mega watt enerji sağlayacak kapasitede. Panellere yansıyan güneş ışığı panel uçlarında doğru akımı üretiyor. Akımın yüksek üretimi ise panel mono kristal yapıda olmasından kaynaklanıyor.

Çin, dış politikasını bu süreçte enerji kaynaklarına paralel olarak devam ettirecek. Yatırımlarda önder olarak Asya’da devam eden projesiyle öncü olacak.

Çin Panda Yeşil Enerji Grup’un Ceo’su Li Yunan yeni nesile ve doğaya hitap eden projeyi Asya ve Avrupa ‘da da gerçekleştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Gözünü yeşil enerjiye çeviren ve güçlü projelerle adından söz ettiren Çin, son projesiyle de neden dünya devi olduğunu daha net anlamamızı sağlıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın