Çin Güneş Enerjili Otoyol İnşa Ediyor

çin güneş panelli yol

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine yaptığı yatırımlarla dünya’da ilk sırada yer alan Çin, güneş enerjili otoyol ile yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımları farklı alanlara taşıyor.

Önümüzdeki yıl kullanıma açılacak olan Çin’in Jinan kentinde inşa edilen güneş enerjili otoban, araçları kablosuz şarj etme potansiyeline sahip olacak.

Electrek‘in verdiği bilgiye göre, 2 km uzunluğunda yapılan yol üç ayrı katmandan oluşuyor. En üst katman, asfalta benzeyen şeffaf betonlardan oluşuyor. Hemen altında güneş panelleri yer alıyor. Güneş panellerinin altında ise toprağın panellere zarar vermesini önlemek üzere izolasyon şeridi bulunuyor. Otobanın, orta büyüklükteki kamyonların geçebileceği kadar dayanıklı olduğu belirtiliyor.

güneş enerjili yol

Yol aynı zamanda kış koşullarına da uygun olacak şekilde tasarlanmış. Otoyolda kar ve buzdan korunmak için ısıtma sistemi ve kablosuz olarak elektrikli araç şarj edebilen donanım bulunuyor.

Aslında Çin’in üzerinde çalıştığı ilk güneş enerjili yol bu değil. Geçtiğimiz Eylül ayında, Quilu Ulaştırma Geliştirme Grubu, Jinan şehrindeki ilk pilot güneş enerjili yolunu tamamladı. İlk projenin tamamlanması 10 ay sürdü ve 160 metrelik yola 790 metrekarelik güneş panelleri yerleştirildi.

Aşağıdaki görüntülere baktığımızda, güneş panellerinin üstündeki katman, kalın bir balmumu gibi görünüyor.

güneş panelli yol

çin ilk güneş enerjili yol

Güneş Enerjili Yollara Birçok Ülke Yatırım Yapıyor

Güneş enerjili yollar konusunda birçok ülke farklı projeler geliştiriyor.

2014 yılında Hollanda, güneş enerjili bisiklet yolu ile güneş enerjili yol fikrini ilk deneyenlerden biri.

Ardından Fransa, Normandiya’daki Tourouvre-au-Perche’de güneş enerjili yol için kolları sıvadı. Günde ortalama 2 bin araca hizmet vermesi planlanan yol 1 kilometre uzunluğa sahip. Yolun yapımı için 2 bin 800 metrekarelik güneş paneli kullanıldı.

Güneş panellerinin yolu ısıtması ile kış koşullarında karı kendiliğinden eritmesinin de ayrıca avantaj olduğu vurgulanıyor.

Bunun yanı sıra ABD’nin Idaho eyaletinde bulunan Solar Roadways şirketi güneş enerjili yol teknolojisini test etmek üzere ABD hükümetinden birkaç kez fon aldı.

Güneş enerjili teknolojilere yatırım arttıkça, bu teknolojiler hem daha verimli hale geliyor hem de daha uygun fiyatlara tedarik edilebiliyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın