Çernobil Güneş Enerjisi Çiftliğine Dönüşecek

Yazan Ekolojist

Çernobil nükleer çalışmaların gerçekleştirildiği bir santraldi. 1970 yılında hizmete sunulduktan sonra uzun yıllar boyunca enerji üretiminde büyük roller oynadı. Yaklaşık 16 yıl boyunca üretim yapan tesiste vahim bir kaza gerçekleşti. Tarihler 26 Nisan 1986 tarihini gösterdiğinde saat 01.24 sıralarında bir patlama gerçekleşti. Bu patlama tarihe büyük Çernobil faciası olarak kazındı. Bu bir felaketti ve etkileri yıllar boyunca sürecekti.

İnsanlık Etkilendi

Çernobil şehri Ukrayna’nın kuzey bölgesinde bulunuyor. Bu bölge Kiev’e bağlı bir bölgeydi. Kazanın gerçekleştiği gün aktif olarak çalışan 4 reaktör bulunuyordu. Ek olarak iki reaktörün ise inşaatı devam ediyordu. Patlama gerçekleştikten sonra Ukrayna başta olmak üzere çevrede buluna birçok ülke bu durumdan etkilendi. Yüksek orandaki radyasyon çevreye yayıldı. Balıklar, deniz, hava, yağmur aracılığı ile birçok başka ülkeye taşındı. Bu yağmur suları ile beslenen bitkiler insanlar için birer tehlike oldu.

Patlamanın Nedeni

Patlama bir deneye çalışması sebebiyle gerçekleşti. 25 Nisan’da bir deney yapılmaya karar verildi. Bu deney yapılırken doğuracağı acı sonuçlar kimse tarafından bilinmiyordu. Deneyin konusu olası bir ani güç kesintisine karşı reaktörün nasıl tepki vereceğini ölçmekti. Yapılan çalışmalar yolunda gitmedi ve 26 Nisan’ın ilk saatlerinde büyük bir patlama gerçekleşti.

Yeniden Enerji Üretilecek

Santral çevresinde yeniden enerji üretimine başlanması planlanıyor. Bu enerjinin üretimi nükleer enerji ile olmayacak. Bir grup işçi tarafından yeni bir çalışma yürütülüyor. Bu bölgede güneş enerjisi panellerinin kullanımını artırmaya yönelik süren bu çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Güneş enerji panellerinin 1 Megavat güce sahip olması bekleniyor. Yapılan bu çalışmalar ise patlamanın gerçekleştiği santrale çok yakın bir mesafede. 100 metre kadar yakın bir mesafede bulunuyor.

Proje Sorumluları

Projeyi Ukrayna ve Almanya ortak şirketi olan Solar Chernobyl adlı şirket gerçekleştiriyor. Şirket yetkilisi olan Yevgen Varyagin bir takım açıklamalarda bulundu. Yapılan bu enerji projesi ile bir orta büyüklükte köyün ve yaklaşık olarak 2000 adet apartmanın elektrik ihtiyacının karşılanacağını belirtti. Son yıllarda Ukrayna, Rusya tarafından doğalgaz alımını durdurdu. Bu sayede gerekli ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın