Cam Kulübelerde Güneş Enerjisi Kullanıyorlar

Yazan Ekolojist

Cam kulübelerde güneş enerji kullanılıyor. Purepod şimdilik sadece Yeni Zelanda’da görülüyor ama yakında tüm dünyaya yayılacak gibi görünüyor. Nitekim Yeni Zelanda bu alanda neredeyse dünyaya öncülük eden bir yaklaşım ile ilerliyor. Christchurch şehrinde yani ülkenin güney adasının biraz ötesinde kurulan bu yapılar adeta alanında çığır açıyor.

Ülkemiz açısından oldukça yeni bir kavram olduğu için ne olduğunu açıklamak gerekir ise purepod tamamen camdan yapılan ultra lüks konfor sunan kulübelere verilen isim. Bugün ekoturizmin bir parçası olarak da adlandırılabilecek hem lüsk tatilden hem de doğaya saygıdan vazgeçemeyenler için son derece ideal olan bir sistem var karşımızda.

Lakin Yeni Zelanda ülkesinde bu işin mimarları bir adım daha öteye giderek bu çok özel yapıları güneş enerjisi sistemleri ile tasarlayarak tamamen sistemden bağımsız off grid hale getirmişler. Şehrin gürültüsünden uzak ultra lüks bir tatile kim hayır diyebilir ki? Üstelik içinde her türlü konforun olduğu ve uyandığınızda doğanın tüm renklerini görebildiğiniz…

Sisteme biraz daha yakından bakıldığında purepod binaların ana kısımlarında güneş panelleri kullanıldığını ve tüm elektrik gereksiniminin buradan elde edildiğini ve kulübelerin enerji gereksinimlerinin böylece çözüldüğünü görüyoruz ki bu da yapıların çevre dostu olmasını sağlıyor ve gelmek isteyen turistlerin ilgisini artırıyor.

Bu yapılar çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli yapılar ve alanında ilk olduklarını söylemeye bile gerek yok.

 Güneş Enerjisi Sistemi Kullanmanın Avantajları 

Güneş enerjisi sistemleri yenilenebilir enerji sistemlerinin en sık tercih edilen ünitelerinden bir tanesi olup güneşin olduğu her yerde rahatlıkla kullanılabilen sistemler.

Bu yapıda cam tavan sistemi kullanılmış ki bu da güneşten maksimum verim alınmasını sağlıyor ama bunun yanında bu tarz sistemlerin olmazsa olmaz olan bileşenleri var ve bunlar elbette solar paneller. Elde edilen elektriğin depolanması için gerekli olan aküleri inverter, şarj kontrol cihazı. Bu yapılarda ana mimariyi etkilemeyecek ve görselliği bozmayacak şekilde bir tasarım yapılmış ki bu da oldukça önemli bir avantaj.

Güneş enerjisi sistemleri ama bu biçimiyle ama diğer biçimlerde kullanıldığı zaman çevre dostu, ekolojik dengeyi koruyan, temiz olan enerji türleri ve doğanın kirlenmesinin önüne geçiliyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın