Bu Uçaklar Günde 900 Bin Ağaç Dikiyor

Yazan Ekolojist

İklim değişikliğinin nedenlerinden biri olan sera etkisini azaltmak ve dünyadaki oksijen miktarını artırmak adına ormanlık yeşil alanların genişlemesi hayati önem taşıyor.

Küresel ısınmanın en büyük nedeni kullanılan petrol bazlı yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan yan ürün gazların atmosfer yüzeyinde sürekli ısınmaya neden olan bir tabaka oluşturuyor olması. Bunun sonucunda yeterli soğumaya erişemeyen ya da zamanında bu soğumayı sağlayamayan dünyanın iklimlerinin değişmesi. Belli iklim koşullarına göre yaşamaya alışmış ve vücutları buna göre modifiye olmuş tüm canlılar için bu durum oldukça zararlı ve bazı boyutlarda hayati tehlike taşıyor. Bu durumu engellemenin ve hatta mümkünse durdurmanın yollarının başında fosil yakıtları artık kullanmamak ve yenilenebilir enerji ile buluşmak geliyor. Bir diğer büyük yenilikçi adım da orman alanlarını artırmak.

Ağaçlandırma Çalışmalarında Yeni Denemeler

Karbondioksit, karbonmonoksit, metan gibi zararlı gazların en büyük düşmanı oksijen üretiminin artması olur. Yanan fosil yakıtların ortaya çıkardığı zararlı gazları elimine etmek onların üretim kaynaklarını durdurmak ve karşılığında insana yarar sağlayan gazlar üretmek olur. İnsanların nefes alma kaynağı olan oksijeni ağaçlar, bitkiler üretiyor. Bu nedenle ormanların tahribi hem insanları hem de ormanlarda doğal yaşamını sürdüren hayvanları oldukça olumsuz etkiliyor.

Ormanların aşırı tahribi yeni bir konu değil. Uzun yıllardır gerek artan imar çalışmaları gerekse bilinçsizlik tabanlı çıkan yangınlar nedeni ile oldukça fazla bir tahrip söz konusu. Bunun önüne geçmek amacı ile yaratıcı çözümler bulunmaya çalışılıyor.

Yeni bir yöntem olarak havadan orman kazanım metodu

Lockheed isimli havacılık şirketinin bir elemanı olan Peter Simmons’un ürettiği fikir ile ormanların geri kazanımına yönelik hızlı ve yararlı bir proje oluştu. Bu projede eski askeri uçaklar kullanılıyor. Bu uçaklara yüklenen sivri konteynırlar içerisindeki fidanlar havadan araziye bırakılıyor. Oldukça yüksek bir hızla düşmüş oldukları için doğrudan toprağın içine giriyorlar. Geriye kalan tek şey normal gelişim süreci için sulama çalışmalarına devam etmek oluyor. Bu proje ile günde 900 bin ağaç dikimi yapmak hedefleniyor.

Bu yolla orman kazanımı yapmak isteyen ülkelerden biri olan Tayland’da proje kapsamında 5 yıllık bir planın çalışmaları sürüyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın