Brezilya’da Çevreyi Kirleten Şirkete Dev Ceza

Yazan Ekolojist

Brezilya’nın Minas Gerais eyaleti, geçtiğimiz ay demir cevheri taşıyan bir boru hattından çıkan iki sızıntının neden olduğu kirlilik nedeniyle, Geçtiğimiz günlerde Anglo Amerikan şirketine 125.6 milyon Real (37.73 milyon $) para cezası verdi. Şirkete ait Minas-Rio madeninden, Rio de Janeiro eyaletindeki bir limana çamur taşıyan boru hattındaki sızıntı, 12 Mart’ta meydana geldi ve maden şirketine 27 Mart’a kadar faaliyetlerini durdurması yönünde yaptırım uygulandı.

İkinci Sızıntı

529 km’lik boru hattı, Minas Gerais eyaletindeki Anglo şirketinin Minas Rio madenindeki demir cevheri çamurunu Acu limanındaki bir ihracat terminaline taşıdığı biliniyor. Aynı boru hattından 400 metre uzaktaki ikinci bir sızıntı oluşması ve faaliyete yeniden başlamanın ardından, sadece iki gün sonra madende yapılan denetim tamamladığında, tekrar 90 gün boyunca operasyonları durdurma kararı alındı.

Çevre Kurumu Devreye Girdi

Minas Gerais Eyaleti Çevre düzenleme Kurumu (Semad) yaptığı açıklamada, ilk sızıntının “su kaynaklarına, halk sağlığına ve halkın refahına zarar verebilecek kirliliğe ve çevresel bozulmaya neden olduğu” detayına değindi.

Semad ayrıca, Anglo American şirketinin, sızıntının meydana geldiği bölgeyi temizlemesini ve olayla ilgili olarak kesintiye uğrayan yerel nüfusa su tedarikini sürdürmesini de istedi.

Anglo American Şirketi Açıklama Yaptı

Bir açıklamada Anglo American şirketndinden geldi. Şirket, Semad’in raporunu analiz ettiğini söyledi ve  dere temizliği ve konut sakinleriyle temas halinde olmak da dahil olmak üzere yaşanan “olayların etkilerini en aza indirmek adına 12 ve 29 Mart tarihlerinde” tüm tedbirleri aldığını belirtti.

Devlet Kontrolünde

Konuyu yakından takip eden hükümet gözlemcisi ayrıca, ikinci sızıntının üzerinde de çalışmaların devam ettiğini ve bu sızıntıya bağlı olarak ikinci bir cezanın da verilebileceğini belirtti.

Maden Devi Şirket

Anglo American, dünya çapında 69.000 kişiyi istihdam eden bir şirkettir. Demir cevheri, platin, bakır, kömür, nikel ve elmas madenleri ile ünlü şirketin en büyük madenlerinden biri olan Minas-Rio, geçen yıl üretilen yaklaşık 62 milyon ton demir cevherinin, yaklaşık 17 milyon tonluk kısmını ürettiğini açıkladı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın