BP’den Önemli Petrol Raporu

Yazan Ekolojist

Dünya’nın en büyük ve en küresel petrol şirketlerinden birisi olan BP (British Petroleum), yayınladığı enerji görünümü raporunda, küresel petrol talebinin rekor düzeylere ulaşabileceğini bildirdi. İngiliz kökenli bir enerji firması olan ve sektörün devlerinden olan BP’nin üst düzey yöneticisi Bob Dudley, yayınladıkları raporla birlikte bütün dünyadaki karbon gazı emisyonunun azaltılmasının önemine dikkat çekti.

2030 Yılında Rekor Seviye Bekleniyor

Gelişmekte olan ekonomilerin, enerji talebindeki en büyük ve en belirleyici güç olduğunun önemine değinilen BP raporunda, sürücüsü olmayan elektrikli arabaların önümüzdeki 20 yıllık süreçte dünyayı yepyeni bir çağa götürebileceğinin altı çizildi. Elektrikli arabaların enerji talebini nasıl dengeleyeceğinin anlatıldığı BP raporuna göre, 2016 yılında benzinli taşıtlar günde ortalama 18.7 milyon varil petrol enerjisi tüketti. Elektrikli taşıtlara rağbetin gün geçtikçe artması nedeniyle bu talebin 2040 yılına kadar aynı seviyelerde kalacağına işaret edilirken, küresel gaz emisyonunun azaltılmasının da ne kadar önem arz ettiğine vurgu yapıldı.

Elektrikli Taşıtlar Dengeyi Sağlayacak

Şu anda, dünyada yaklaşık 3 milyonun üzerinde elektrikli enerji ile çalışan araç var. Bu rakamın 2040lı yıllara gelindiğinde yaklaşık 300 milyon civarında olması bekleniyor. Elektrikli araç kullanımında öngörülen bu artışın sonucu ile, artan insan sayısını ve gelişmekte olan ülkelerdeki talepleri birleştirdiğimiz zaman, ortaya petrol enerjisi talebinin dengeleneceği sonucu çıkıyor. Buna birde küresel karbon gazı emisyonunun azaltılması için düzenlenen eylem planını eklediğimizde, petrol tüketiminin önümüzdeki yıllarda dengesini koruyacağı sonucuna ulaşılıyor.

Sürücüsüz Taşıtlar

İlerleyen yıllarda özellikle toplu taşım alanında elektrikli otomobil kullanımının artması bekleniyor. Elektrikli taşıtların, 2030 sonrasında toplam toplu taşım ağının yüzde 30’unu oluşturacağı tahmin ediliyor. BP baş ekonomisti Spencer Dale, bu taşıtların sürücüsüz olması durumunda, toplu taşımın toplam maliyetinin yüzde 40 ila yüzde 50 oranında gerileyeceğini belirtti. Raporda, gelecekte taksi hizmeti verebilecek olan, petrol kullanmayan, elektrikli ve sürücüsüz taşıtlar ile birlikte kişisel araç kullanımının ve araç sahipliğinin azalabileceğine değinildi. Şu an global tüketimdeki payı yüzde 4 seyisinde olan yenilenebilir enerjinin ise 2040 yılına kadar yüzde 14 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın