Bitkiden Üretilen Poşet, Naylon Kullanımını Azaltacak

Yazan Ekolojist

Alışveriş yaptığınız mağazadan çıkarken aldığınız ürünleri taşımanız için hemen poşetlenir. Poşetlerse ancak aldıklarınızı götürmek istediğiniz noktaya varana kadar işlevseldir ve onlarla işiniz son bulduğunda ya etrafa atılır veya bu işe her ne kadar uygun olmasa da yine içerisine çöp koyup atmak için kullanılır. Naylon poşetlerin hammaddesi polietilendir. Bu madde petrolden üretilmekte olup oldukça zehirli bir maddedir.

Üretim ve geri dönüşüm oranlarına bakıldığında yüzde bir oranında bile geri dönüşüme dahil edilmediği görülmektedir. Bunun nedeni ise üretilmesinin geri dönüştürülmesinden daha ucuz olmasıdır.

Her yıl neredeyse 5 trilyona yakın üretilen polietilen bazlı naylon poşetler özellikle su ortamlarında birikerek çok yönlü kirliliğe neden olurlar. Bu üretim ve tüketim yoğunluğu ile birlikte sadece çevre kirliliği değil hayvan ölümleri de yaşanmaktadır. Naylon poşetler yüzünden yılda bir milyar hayvanın öldüğü tahmin edilmektedir. Polietilenin doğada çözülme süresine baktığımızda ise bin yıl gibi inanılmaz bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Bugün kullanıp sokağa fırlattığımız bu zehirli materyal ancak bin yıl sonra doğada çözülecek. Ancak çözülse bile tehlike geçmeyecek çünkü bu madde toprakta yetişen bitkilere molekül olarak transfer olacak ve besin zincirine girerek zehir tüketmemize sebep olacak.

 

Naylon Kullanımını Nasıl Engelleyebiliriz?

Uzmanlar naylon poşetler yerine daha uzun süre kullanılabilecek olan ve ayrıca kişisel aksesuar olarak da kullanılabilecek bezden üretilmiş torba veya eşya taşıma araçlarını önermekteler. Ayrıca marketlerde bilinçsizce kullanıma sunulmuş naylon poşetler bazı ülkelerde kullanıma yasaklanmıştır. Yasaklara ve çevresel duyarlılık bilgilendirmelerine rağmen dünyamızda dakikada bir milyon civarında naylon poşet kullanıldığı tahmin edilmektedir. Durum bu olunca duyarlı üreticilerde farklı çözüm yollarının arayışı içerisine girmektedirler. Bunun son örneği ise Endonezyalı Avani şirketi.

Bitki Kökünden Üretildi

Tropikal bölgelere özgü cassava isimli bir kök bitki türünden poşet üreten şirket yaptıkları açıklamalarda bir hayli umut verici detaylara yer verdiler. Polietilen bazlı poşet görünümüne sahip bitki kökünden üretilen bu çevreci poşetler en az naylon poşetler kadarda dayanıklı. Doğada tamamen çözünen ve hiçbir toksin madde artığı geride bırakmayan çevreci poşetler, hayvanlar tarafından yense bile sağlıklarına her hangi bir zararı dokunmuyor.

Hatta şirket sahiplerinden biri, reklam afişlerinden bu maddeyi suda eriterek içtiğini gösteren bir afişle sağlığa zararsız olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Yaşanan yenilikler geleceğe olan umudumuzu daha çok artırsa da, poşet kullanımımızı azaltmak için bugünden itibaren alışkanlıklarımızı değiştirebilir ve doğayı korumaya şimdiden başlayabiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın