Bisikletinizi 60 Saniyede Elektirikli Hale Getirin

Yazan Ekolojist

Bisikletler kısa mesafeler de ulaşım amacıyla, eğlenme amacıyla ya da spor amaçlı insanlar tarafında tercih edilmektedir. Bisiklet sürmekten keyif alan milyonlarca kişinin son günlerde elektrikli bisikletlere eğilimi artmaya başladı. Ancak elektrikli bisikletlerin yüksek fiyatı bisiklet sürmeyi çok seven ve onu hayatının bir parçası haline getiren bireylerin bile satın almasını zorlaştırmaktadır. Bu duruma bir çözüm bulmak amacıyla yola çıkan UrbanX firması normal bisikleti 60 saniye içerisinde elektrikli bisiklete dönüştüren bir tekerlek üretti.

1.5 saat gibi kısa sürede şarj olan, şarj olduktan sonra 48 kilometre gidebilen ve çıkartılıp geri takılabilen bataryaya sahip bu tekerlek aynı zamanda bisikletlerin yaklaşık %99’una uyumlu olarak tasarlandı.


6.8 kg Ağırlığında Batarya İle 136 kg Ağırlığı Taşıyabiliyor!

Normal bisikleti elektrikli bir bisiklete dönüştürmek için yapılması gereken tek şey UrbanX tekerleği bisikletin ön tekerleği ile değiştirmektir. UrbanX tekerleğin orta kısmında toplam ağırlığı 6,8 kg motor ve batarya bulunuyor. 36 volt ve 3500 mAH’lik panasonic lityum-iyon pil modeline sahip olan batarya 136 kg’a kadarlık bir ağırlığı taşıyabiliyor.

Bluetooth İle Akıllı Telefonlara Bağlanabiliyor!

Bisikletleri elektrikli hale getirmek amacıyla üretilen bu tekerlek farklı motorlara sahip iki model olarak üretildi. İlki UrbanX Eco adı ile üretilen tekerleğin motoru 240 watt gücüne sahip ve bir saatte maksimum 24 kilometre hız yapabiliyor. İkinci model ise UrbanX Booster adı ile üretilen model. Bu modelin de motoru 350 watt güce sahip ve bir saatte yaklaşık 32 kilometre hıza ulaşabiliyor. İki farklı motora sahip bu iki model de 48 kilometrelik bir menzile sahip.

Ayrıca tekerlek sahip olduğu Bluetooth ile de akıllı telefon ile bağlantı kurabiliyor. Bisiklet sahibi telefonuna indireceği uygulama sayesinde elektrikli bisiklet ile ilgili ne kadarlık bir mesafe kat ettiği ve ne kadar sürede kat ettiği, kalan şarj miktarı ve pedal destek modları gibi bilgilere ulaşabiliyor.

Firma Kickstarter’de başlattığı bir kampanya ile tekerlekleri satışa sundu. Tekerleklerin seri üretimini gerçekleştirmek amacıyla asıl fiyatlarından daha ucuza satan firma, UrbaX Eco modeli 299 dolar, UrbanX Booster modeli ise 399 dolardan ilgilileri ile buluşturdu. Tekerleklerin piyasaya çıkmasının ardından fiyatlarının artacağı firma tarafından söylendi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın