Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı

birleşmiş milletler iklim degisikligi konferansı
Yazan Ekolojist

Her yıl düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, bu sene de çok önemli kararların alındığı görüşmeleri bünyesinde bulunduruyor. Dünya genelinde değişen iklim koşulları, enerji tasarruf planları ve yenilenebilir enerji yatırımlarının ön plana çıkarıldığı bu görüşmelerde, tam 175 ülke alınan kararları imzaladı.

İklim değişikliğinin bir an önce önüne geçmek ve yeni yatırımlarla, daha az harcama yaparak daha verimli ve nitelikli enerji üretmek için harekete geçen ülkeler, teknolojinin olumlu anlamda kullanması için yatırımlar yapma kararı aldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan toplantıda, Birleşmiş Milletler, Almanya’nın Bonn kentinde toplandı. Burada alınan kararlar, ülkelerin imzalarına açıldı.

Bu konferansın ana hedeflerinden biri de sera gazı salımlarının kısıtlanması. Bilindiği üzere sera gazı emisyonlarının artması sıcaklık artışı ve mevsim değişikliklerine neden olmaya başladı. Genel olarak yapılan anlaşmalara bakıldığında bu alandaki en kapsayıcı anlaşmanın Paris Anlaşması olduğunu görüyoruz. İklim konusunda çok önemli kararların alındığı bu konferansa göre, yenilenebilir enerji kaynakları alanında yatırımlar yapan ülkeler, çeşitli fonlarla desteklenecek.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Birleşmiş Milletler konferansına göre, küresel ortalama sıcaklık artışı beklenmedik derecede yüksek çıktı. Yapılan yorumlara göre de sıcaklık artışının ortalama olarak 1,5 ile 2 derece arasında olması bekleniyor. Ülkeler, sıcaklık artışının bu dereceyi geçmemesi için elinden geleni yapacak.

iklim degisikligi konferansı

İklim Değişikliği Konferansında Neler Yaşandı?

Paris İklim Değişikliği Konferansı’ndan sonra Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararlar, çok önemli gelişmeleri kapsıyor. Burada alınan kararlar artık acil eylem planı koduyla ülkelere servis edildi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı göre, parlamentoların alınan kararları onaylaması gerekiyor. Onaylanmayan eylem planları devreye giremiyor. Küresel ısınmanın son dönemlerde çok daha fazla tehdit ettiği tam 15 ülke bulunuyor. Bu ülkeler aynı zamanda su altında kalma tehlikesiyle de karşı karşıya.

Toplantıda bu ülkelerle ilgili çok önemli kararlar alındı. Türkiye ile ilgili de bu konuda birtakım görüşmeler yapıldı. Alınan haberlere göre, Türkiye bu görüşmelerden mutsuz ayrıldı. BM genel sekreteri, Türkiye’den bu konuyla ilgili daha çok yatırım yapmasını talep etti. Bu konunun özellikle gelecek kuşaklar açısından çok önemli olduğu belirtildi.

Anlaşma, Paris’te imzalanan tek uluslar arası iklim değişikliği anlaşması olan Kyoto Protokolü’nde bulunmayan bazı maddeleri de kapsıyor. Ayrıca bu konferansta Amerika Birleşik Devletlerinin de imzası bulunuyor. Burada alınan en önemli kararlar arasında sera gazı emisyonlarının azaltılması için bir an önce proje yapılmaya karar verilmesi.

Öncelikle ülkeler, sera gazı salımlarını artık çok sıkı bir şekilde denetleyecek. Bu konunun detaylarına bakıldığında bazı ülkelerin itirazlarda bulunduğu görülüyor. Bunun yanı sıra en çok sera gazı emisyonu gerçekleştiren ülkeler de bu konferansta açıklandı. En çok sera gazı, %24 ile Çin tarafından salınıyor. Çin’i, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Brezilya, Hindistan ve Rusya takip ediyor.

İklim Konferansı’nın Hareket Planı Nasıl Oldu?

İklim Değişikliği Anlaşması ile birlikte bu konferansta ülkelerin neler yapabileceği ile ilgili çok önemli kararlar alındı. Öncelikle, yapılacak yatırımlara teşvik sağlamak için zengin ülkeler, maddi gücü yetersiz olan ülkelere yardım edecek. 2017 senesi itibariyle küresel ısınmanın artmaması için yenilenebilir enerji kaynakları yatırımında önemli maddi destekler sunulacak. BM tarafından hazırlanan hareket planı içerisinde gaz salımlarının azalması için fabrikalarda çok sıkı denetim uygulanacağı yer alıyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı daha sık yapılacak ve kararlar, eylem planı ile uygulamaya konulacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın