Bir Belediye İlk Kez Karbon Azaltım Projesi’ne İmza Attı

Yazan Ekolojist

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasınca finanse edilen bir proje olan Bursa hafif raylı sistem ikinci aşaması projesi üretildi.

Bu proje hafif raylı diğer sistemlere göre karbon salınımı bakımından daha avantajlı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de bir ilk olan bu projeyi sertifikalandırmak istedi. Böylece karbon salınımı açısından ilk defa bir kamu kuruluşu da gönüllü olarak karbon emisyon salınım azaltım sertifikası sahibi oldu.

Projenin Önemi

Temmuz 2015 -Haziran 2016 tarihleri arasında Bursa gönüllü karbon azaltım projesi izlemeye alındı. Projeden sağlanan sera gazi emisyon azaltımı miktarı bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenerek doğrulaması yapıldı. Böylece projede Temmuz 2015- Haziran 2016 tarihlerinde 7.092 ton CO2 azaltımı sağlanarak kayıtlara geçildi ve proje sertifikalandırıldı.

2 Yeni Hatla Yoluna Devam Ediyor

Hafif raylı sistem projesi ikinci aşaması ile sisteme 2 yeni hat eklendi böylece toplam 8855 metrelik iki yeni hat ve sekiz durak sisteme eklendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sistem yürütülüyor.

Özel Sektörün Ardından İlk Kamu Kuruluşu Girişimi

Türkiye’de 2005 yılından bugüne gönüllü karbon emisyon azaltımı ve sertifikasyon projeleri hep özel sektör tarafından geliştirilmekteydi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen hafif raylı sistemde karbon azaltımı konusunda ilk defa bir kamu kuruluşunun varlığı söz konusu.

Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen hafif raylı sistemde karbon azaltımı ilk defa ulaşım alanında kullanılmış olup bu anlamda da bir ilk olmayı başardı.

Özel Bir Proje

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen hafif raylı sistem hem kamu kuruluşu tarafından yürütülen bir sistem olması yönünden Türkiye’de bir ilk ve ulaşım alanında olması açısından da  farklı olduğu için özel bir proje olarak değerlendirilmekte.

Genelde özel sektörün tekelinde olan karbon azaltım projelerinin bir kamu kuruluşu olan Bursa Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sisteminde projelendirilmesi diğer kamu kuruluşlarına da örnek olmakta, böylece dünyanın daha yaşanılabilir bir hal almasını sağlayarak insanlara daha güzel bir dünya vaad etmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın