Avustralya Temiz Enerjiyi Seçiyor

Yazan Ekolojist

Güneş enerjisi temiz ve yenilenebilir bir enerjidir. Güneş enerjisi tüm enerjilerin temelini oluşturmaktadır. Rüzgar enerjisi sıcaklık farklarından oluşur. Güneş dolaylı da olsa rüzgar enerjisinin temelini oluşturur. Bir çok enerji güneş sayesinde oluşur. Enerji insan için vazgeçilmezdir. Elektrik yaşam için önem içermektedir. Bu yüzden çeşitli yollar ile bu elektrik enerjisinin üretilmesi hedeflenmektedir. Şuan birçok ülke de yeşil enerji kullanımı için olumlu çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar yeni yenilenebilir enerji kaynakları bulmayı ve var olan kaynakları geliştirmeyi hedeflemektedir. Yapılan araştırmalara göre yeni yöntemler geliştirilmektedir. En baştan beri var olan ve kullanılan güneş enerjisinin yaygınlaştırılması için çalışmalar sürmektedir. Güneş enerjisi teşvik 2017 yılı geride bırakıldığı şu vakitlerde oldukça fazladır. Devletler insanları bu yönde yatırım yapmaya teşvik etmektedir.

Teşvikler İşe Yarıyor Mu?

Birçok ülke bu alanda teşvikler veriyor. Daha verimli güneş enerjisi kullanımı ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için teşvikler her ülkeye göre değişmektedir. Teşvikler birçok ülke de işe yarıyor denilebilir. Son yapılan haberlere göre Avustralya da güneş enerjisi pazarını teşvik edilen küçük yatırımcılar oluşturuyor. Bu yatırımcılar kurdukları sistemler ile Avustralya güneş enerji sistemleri hakkında büyük bir ilerleme kaydettiler.

Rakamlar ile Avustralya’da Güneş Enerjisi

Avustralya’da geçtiğimiz yıl 1250 MW güneş enerjisi yatırımı gerçekleştirildi. Bu yatırımın 1120 MW’lık kısmını 100 KW altında olan yatırımlar oluşturuyor. Birçok yatırımcı yapılan teşvikler sonucunda bu alanda yatırım yaptı. Güneş enerjisi ev ısıtma, su ısıtma vb. birçok alanda kullanıldı. Bu yüzden 100 KW altındaki üretim  fazla oldu. Ayrıca Avustralya 2017 yılında yapılan yatırım ile yeni bir rekor kırdı. 1250 MW güneş enerjisi kurulumu yaparak geçtiğimiz yıllara göre büyük bir sıçrama yaşayan Avustralya bu alanda kendini geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca 100 kW altındaki yapılan yatırımlarda da büyük bir artış gerçekleşti. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 bir artış sağlandı. Küçük ölçekli olarak adlandırılan 10-20 kW arası yapılan yatırımlar ise yüzde 72 oranında yükseldi. Birçok kişinin tercih etmesi “Güneş enerjisi yatırımı kârlı ?” sorusuna somut bir cevap olarak verilebilir.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın