Audi 2017 Yılı Sonunda Güneş Panelli Otomobil Üretecek

audi güneş panelli araba

Güneş enerjisi ile çalışan otomobil konsepti yıllardır gündemde hatta bu konu üstünde çalışan girişimler de (Evovelo) mevcut. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde otomotiv devlerinden Toyota ve Nissan da güneş enerji paneli olan tavanlı otomobil üreteceğini duyurmuştu.

Audi daha fazla vakit kaybetmenin anlamsız olduğunu düşünmüş olmalı ki geçtiğimiz günlerde, 2017 yılının sonuna kadar tamamlamayı umdukları güneş enerjisi ile çalışan bir araç prototipi üzerinde çalıştığını açıkladı.

güneş pili

Audi, güneş pili ve panelleri konusunda uzman Alta Devices’ı satın alan Çin menşeili şirket Hanergy ile, panoramik sunrooflara entegre edilebilen ince film güneş pilleri geliştirmek üzere bir araya geldi. Güneş pili, klima sistemi veya koltuk ısıtıcıları gibi aracın elektrik sistemlerine güç sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Güneş enerjili aksesuarlar fikri aslında tamamen yeni değil: Hem Toyota hem de Nissan bu teknolojiyi kullandı.

Audi’yi farklı kılan, Alta Devices ile birlikte teknolojiyi iyileştirerek, güneş enerjisinin bir elektrikli otomobilin pilini doğrudan şarj edebileceği konuma getirmek üzere harekete geçmiş olması. Bu gelişme PV enerjisi ile üretilen elektriğin, otomobiller için birincil güç kaynağı olarak kullanılmasını sağlayacak. Audi, bu seviyeye ulaşmaları konusunda bir tarih aralığı vermedi, ancak yeni güneş pilleri yüzde 25’den fazla verime sahip. Audi ayrıca Kaliforniya’da Alta Devices tarafından üretilecek güneş pillerinin düşük ışık ve yüksek sıcaklık koşullarında iyi performans gösterdiğini de belirtti.

güneş enerjili otomobil

Audi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bernd Martens. “Elektrikli otomobil serisi müşterilerimiz için belirleyici bir rol oynamaktadır.  Hanergy ile elektrikli arabalarımıza yenilikçi güneş enerjisi teknolojisi eklemeyi planlıyoruz. Yenilenebilir enerji kullanarak emisyonları düşürüp, sürdürülebilir bir teknoloji üretmeyi amaçlıyoruz.”diyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın