Atık Laptop Bataryaları ile Evinizin Elektrik İhtiyacını Karşılayabilirsiniz

dıy powerwall

Tesla’nın Powerwall adını verdiği, güneş enerjisi ile desteklendiğinde şebeke enerjisinden bağımsız olmanızı sağlayan teknolojinin yüksek bedeli, alternatif enerji meraklılarını yeni arayışlara itti. Bu teknoloji artık dizüstü bilgisayar pilleri kullanılarak yapılabiliyor.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, ev tipi enerji depolayıcı olan Powerwall‘u yaklaşık iki sene önce tanıttığında, insanlar enerji krizinin önüne geçecek bu ürün için heyecanlanmışlardı. Başlangıçta Tesla ekibi ve Elon Musk, bu teknolojiyi, her eve gireceğinden emin olacağı, yaklaşık 3000-3500 dolar arasında bir fiyat ile satışa çıkarmak istiyordu. Ancak istenilen gerçekleşmedi ve ürün 5500 dolar fiyat ile piyasaya sürüldü. Ayrıca en düşük özelliklere sahip kitin montaj hariç bedeli ise yaklaşık 6200 dolar civarındaydı.

tesla powerwall

Powerwall 10-14 kwh enerji depolayabilen ve güneş panelleri ile desteklenip birden fazla ürün kullanıldığında evlere %99’a kadar şebeke enerjisine bağlı kalmaksızın enerji sağlayabiliyor. Ancak yüksek fiyatı nedeniyle alternatif çözümler gecikmedi.

Facebook, YouTube ve forumlarda elektronik meraklıları, Tesla Powerwall’dan çok daha düşük maliyetle kendi DIY sürümlerini nasıl güvenli bir şekilde oluşturduklarını paylaşıyorlar. D.I.Y. Powerwalls isimli bir topluluk altında birleşen bu insanlar, hem yaptıkları Powerwall’ları kendi forumları üstünden paylaşıyor, hem de inşa etmeye meraklı kişilere destek oluyorlar. Powerwall üreticileri arasında en popüler olan Jehu Garcia, “bu ürün basit, verimli ve güçlü olması ile geleceğin bir parçası” diyor.

AveRage Joe” adlı youtube kanalının sahibi Joe WilliamsMotherboard‘a verdiği röportajda; kendi Powerwall’unu inşa etme sürecinin, kendisi için eğitici olduğunu aynı zamanda kendi enerjisini depolamanın değerini anladığını belirtiyor.

Tesla’nın Powerwall’undan Daha Fazla Enerji Depolanabiliyor

Tesla’nın Powerwall’undan daha fazla enerji depolayan DIY sürümleri de mevcut. Fransız forum Diypowerwalls.com’da bulunan Glubux isimli bir kullanıcı ise kendi ürettiği sistemin, Tesla’nın maksimum 14 kwh enerji depolayabilen Powerwall’undan iki kat daha fazla yani 28kwh enerji depolayabildiğini iddia ediyor.

“Peter Matthews, 18650 Lithium-ion batarya ve 40 Adet güneş paneliyle kurduğu sistemi tanıtıyor”

HBPowerwall” adlı YouTube kanalının sahibi Avusturalya’lı Peter Matthews, 40 kWh enerji depolayabilecek devasa bir pil yarattığını iddia ediyor. Tanesi yaklaşık 5 dolar olan eski laptopların içersinde bulunan 18650 lithium-ion atık bataryayı yeniden kullanarak ve 40 adet Güneş paneliyle kurduğu sistem ile toplamda 40 kWh enerji ürettiğini belirtiyor. Bu noktada enerji depolamanın yanı sıra enerji üretimi de söz konusu. Bu proje aynı zamanda elektronik atıkların farklı amaçlarla yeniden kullanılabildiğinin de güzel bir örneği niteliğinde.

Topluluğun forum sitesine buradaki linktenen popüler Facebook grubuna ise buradan ulaşabilir, kaydolarak Powerwall yapımı hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

elektronik atık geri dönüşümü

Elektronik Atıklar Yeniden Kullanılarak Atık Oluşumu Azaltılıyor

Kendin yap Powerwall’ların olumlu bir diğer etkisi de atıkları azaltması. Call2Recycle CEO’su ve başkanı Carl E. Smith, ABD’de satılan pillerin yaklaşık yüzde 95’i geri dönüştürülmez ve nihayetinde atılır. “Bu sayede neredeyse tüm piller, değerli ikincil ürünlere dönüştürülebiliyor ve bu da depolama yerine geri dönüşüme önem verilmesi gerektiğinin en büyük nedeni” dedi.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın