Aşırı Isınan Şehirler Hangi Tedbirleri Alıyor?

Yazan Ekolojist

Küresel ısınma ile ortaya çıkan sıcaklık artışı kentsel sıcaklık sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Herşeyin bir döngü içinde olduğu bu dünya üzerinde artan nüfus ve sanayileşme küresel ısınma problemini doğurmuş, bu problemde mevsimler üzerine olumsuz etki yaparak sıcaklık artışına neden olmuştur. İnsanların neden olduğu bu problemin sonucu, artan sıcaklık etkisi ile yine insanları etkilemektedir.

Kentsel ısı adası etkisi olarak tanımlanan bu sıcaklık sorunu henüz endişelenecek seviyede olmasa da yine de insanların günlük yaşamlarını tehdit etmektedir. Artan kentsel sıcaklıklar artık insanlar için yaz mevsimlerini de kışlar kadar zorlu hale getirmektedir. Yapılan tahminlere göre ilerleyen yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak yazın sıcaklık oranlarının 10 dereceye kadar artacağı belirtilmiştir. Ortaya çıkan bu zorluklar insanları önlemler almaya teşvik etmektedir.

Artan sıcaklık değerleri ile mücadele için alınan tedbirlerden ilki yolların yapımında kullanılacak malzemelerin daha açık renk olacak şeklide seçilmesidir. Ayrıca evlerin çatısına yapılan çatı bahçelerde kentsel ısı adası etkisini azaltmaktadır. Yine mevcut evlerin dış cephelerini ve çatılarını açık renklere boyamak, boş alanlara ve sokaklara olabildiğince çok ağaç dikmek kentsel ısı adası etkisini azaltan faktörler arasında yer almaktadır.


Bu Önlemler Sıcaklığı 3 Derece Azaltıyor 

Alınacak bu tedbirlerin sıcaklık artışı üzerine yararlı olduğu çalışmalar tarafından belirlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre bu tedbirlerin uygulandığı alanlarda sıcaklık değerlerinin 2 ile 3 derece arasında azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmaya göre sıcaklık etkisini azaltan başka bir faktörde güneş panelleridir. Güneş panelleri siyah olmasına rağmen güneş ışığını absorbe etmekte ve kentsel sıcaklık artışı üzerine de azaltıcı etki yapmaktadır.


Tarım Ürünleri de Sıcaklık Artışı Üzerinde Etkili

Şehir sıcaklıkları üzerine tarım ürünlerinin de etkisi söz konusudur. Kırsal kesimlerde çiftçilerin seçtiği ürünler belli oranda güneş ışığını yansıtarak kentsel sıcaklık artışı üzerine olumlu etki yapmaktadır. Örneğin güneş ışığı arpa tarafından %23’lük, şeker pancarı tarafından %26’lık orandan yansıtılmaktadır.

Bu alınan tedbirlerin hiçbiri tam olarak küresel ısınma için bir çözüm değildir. Ancak bu önlemler küresel ısınmaya karşı mücadelede önem taşımakta ve  küresel ısınmanın kentsel sıcaklık üzerine etkisi için olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın