Anneler Gününde Verilebilecek Anlamlı ve Çevreci Hediyeler

Yazan Ekolojist

Ülkemizde oldukça önemli bir yeri olan anneler gününe sadece 3 gün kaldı. Büyük küçük birçok insan bu günde kendileri için çok değerli olan annelerini mutlu etmek için çeşitli sürprizler hediyeler hazırlarlar. Özellikle çocuklar babaları ile birlikte hediyeler alırlar. Böyle özel günler aslında çevre bilincini geliştirmek için de fırsattır. Şöyle ki özellikle çocuklar bu günde annelerine çevreye zarar vermeyen hatta yararı olan hediyeler verirlerse hem kendilerinde hem de ebeveynlerinde zaten var olan bilinç daha da gelişecektir. Hatta dışarıdan almadan, para vermeden kendi emeği ile hediye hazırlamak daha da kıymetli olur.

Olası Çevreci Hediyeler Nelerdir?

Yemek yapmak bunlardan biridir. Hem kolaydır hem de zararlı atık üretmez. Bu nedenle el emeği ile yapılmış yemekler yapmak, pasta yapmak çok güzel ve kolay bir hediye olacaktır. Birçok farklı tarif denenebilir. Tabi günün en önemli kişisi anne olduğu için onun en çok sevdiği yemeği ya da tatlıyı yapmak önemlidir.

Doğa dostu çevreci vakıfların hazırladığı etkinliklere anneniz adına katılım sağlayabilirsiniz ya da bu vakıfların hazırladığı hediye paketi tarzı çevreci armağanlardan alabilirsiniz. Türkiye için TEMA Vakfı bu konuda oldukça aktif.

 

Malum Mayıs ayı bahardan yaza geçişin son ayıdır ve havalar genelde güzeldir. Anneler gününün güzel bir havaya denk gelmesi dışarıda yapılacak aktiviteler için de iyi denk gelir. Mesela ailece bir pikniğe gitmek bunlar arasında güzel bir seçenektir.

Bunlar dışında evdeki kullanılmayan eşyalardan küçük hediyeler yapılabilir. Evdeki kullanılmayan kavanozlardan çiçek vazosu yapmak mesela. Hem evdeki bir eşya değerlenmiş olur hem de kendi elleri ile yapılmış bir hediye karşıdakini çok daha mutlu eder değerli hissettirir. Bunun gibi birçok hediye üretilebilir.

Ayrıca bir etkinliğe götürmek de güzel bir seçenek olur. Mesela bir tiyatro oyunu ya da gidilmek istenen bir sinema filmi. Opera ya da konser tarzı etkinlikler de güzel olacaktır.

Tüm bu hediye seçenekleri klasik çiçek, çikolata tarzı hediyeliklerden çok daha değerlidir ve en önemlisi çevreye zarar vermezler.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın