Amerikan Kenesi Vejetaryen Yapıyor

Yazan Ekolojist

Karolina Üniversitesinde bir bulguya rastlandı. Söz konusu bulgunun sahibi de aslında haberimizde yer alan konudan nasibini almış durumda. ABD her ne kadar son zamanlarda siyaset üzerine dünya gündemini alt üst etmeye devam etse de şu sıralar tipolojik adı ambylomma americanum olan bir kene ile yeniden gündemi belirlemiş durumda.

Söz konusu bu kenenin insanları ısırmasıyla birlikte bir alerji meydana geliyor. Söz konusu bu alerjinin adıysa kırmızı ete alerjisi olarak biliniyor. Bu alerjiyi kapan ilk kişilerden birisi de aslında söz konusu kenenin insanlarda böyle bir alerjiye yol açtığını bulan Scott Commins. Kendisi Karolina Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmalarda bulunuyor.

Bu çalışmalarından birisi de kendisini ısırmasının ardından cildinde fark ettiği kızarıklıklar… Bunun üzerine hemen söz konusu kenenin peşine düşerek tüm detaylarıyla bu keneyi araştırmaya kendini adamış durumda.

Son On Yılda Beş Bin Hastası Var

Ayrıca halk arasında yıldız kenesi olarak da bilinen bu kene türüne ciddi sayıda kişinin ısırık yoluyla alerjisinden kaptığı bilinmektedir. Son on yılın verileri dikkate alınarak özellikle 2013 yılından itibaren artış gösteren kırmızı ete alerjisi birçok hastalıkların da aslında tetikleyicisi durumunda. Bu bakımdan hastalığın neden bu şekilde seyrettiği ve derhal alınması gereken tedbirleri de araştırmacı Scott Comins belirliyor. Elbette onun tek önerdiği şey mutlaka uzman bir hekime danışmak… Böylelikle söz konusu alerjiden bir an önce kurtulmak mümkün.

Uzmanlara Göre Alerjinin Nedeni İklim

Öte yandan uzmanların birçoğu kenenin ısırmasının etkisinden ziyade bölgedeki anlık hava olaylarının insanların bu tip alerjik hastalıklara yakalanmasında en büyük etken olma özelliğinde. Bu nedenle alerjik hastalığa yakalanmamak için yapılması gereken şey şu sıralar iklimin anlık değişimiyle açık havalarda sıkça dolaşmamak olarak değerlendiriliyor. Öbür yandan yine bu hastalığın da bir an önce gerekli cerrahi müdahalelerin yapılarak kısa zamanda atlatılması mümkün. Bunun için tıbbi bitkisel ilaçlar ve aşı tedavisi önerilmekte. Hastaların özellikle yaz alerjilerine karşı gerekli önlemleri alarak sağlığını her şeyin üstünde tutması ve kendisini hiçbir zaman ihmal etmemesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın