Altın Madeni İçin Bir Milyon Ağaç Gözden Çıkarıldı

Yazan Ekolojist

Çanakkale’de bulunan 3 altın madenine ait alanların bir araya getirilerek, 34 bin 320 dönüm kadar bir arazide altın arama çalışmaları yapılacağı ve bahsedilen alan üzerinde bulunan yaklaşık bir milyon ağacın kesileceği belirtiliyor. Açıklamayı yapan isim Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında, Kanadalı bir altın arama şirketi olan Alamas Gold tarafından taşeron şirket olarak Doğu Biga Madencilik Anonim Şirketi’ne Çanakkale ilinin Kirazlı Köyü Balaban Mevki ve yine Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Cazgırlar Köyü sınırları içerisinde bulunan ormanlık alandaki ağaçların kestirildiği bilgisini paylaştı.

Ağaç Kesim İşi Yasa Dışı

Chp’li vekil Sarıbal, sözü edilen bölgede ağaç kesim işlemlerinin başladığını ve yaklaşık 1 milyon ağacın ortadan kaldırılacağını belirtirken yapılan bu müdahalenin tamamen yasa dışı olduğunu sözlerine ekledi. Hukuksal mücadelenin devam ettiğini vurgulayan Sarıbal, Doğu Biga Altın Arama şirketinin bölgede taşeron olarak yürüttüğü Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi’ne yaklaşık 5 yıl kadar önce 2 Ağustos 2013 tarihinde ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) olumlu raporu aldığını, bu kararın iptali için yargısal sürecin devam ettiğini açıkladı.

Çed Raporu Hukuksuz

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, verilen hukuki mücadelenin yaklaşık 4 yıl kadar sonra başarıyla sonuçlandığını Danıştay 14’üncü Dairesi’nce verilen 2017/6483 sayılı hükümle Çevresel Etki Değerlendirme raporunun hukuksal bir değer taşımadığına karar verildiğini yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından söz konusu kararın düzeltilmesi için talepte bulunulduğu fakat bu düzeltme talebinin Danıştay tarafından 2018/265 sayılı kararla oy çoğunluğu ile reddedildiğini söyledi.

Altın Madeni İçme Suyuna Etki Edecek

Bölgede bulunan yerel sivil toplum kuruluşları, madenin aynı zamanda Çanakkale’ye içme suyu sağlayan tek baraj olan Atikhisar’a yakın olması sebebiyle tehlike yayacağına dikkat çekiyor. Kesilecek ağaçlarla beraber, bölgenin siyanürlenmiş topraklarla zehirleneceğini zaman içerisinde çorak bir hale geleceği uyarısında bulunan yerel inisiyatif üyeleri, duyarlı olan herkesin bu duruma dur demesi gerektiğini, Çanakkale’nin doğasının, oksijen ve suyunun büyük risk altında olduğunu savunuyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın