Alternatif Enerji Kaynakları

yenilenebilir enerji
Yazan Ekolojist

Günümüzde çevre bilinci eskiye nazaran daha ön planda. Büyük devletlerden küçük azınlıklara kadar herkesin elini taşın altına koyması gereken bu önemli konuda adımlar atılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de alternatif yenilenebilir enerji kaynakları.

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan tüketim çılgınlığının sonucu olarak ortaya çıkan çevre kirliliğinin önüne geçilmeye çalışıyor. Dünyada hemen hemen her devletin adım attığı “Yeşil Enerji” projeleri, bilinçlendirme çabalarının meyvelerini vermeye başladı. Devletlerin ve ticari kurumların gözlerini bürüyen para hırsının perdeleri kalkıyor, bu tür kurumlar yaklaşan felaketleri görmeye başlıyorlar. Atılan adımlardan biri de yenilenebilir enerji kaynağı kullanımı. Belki Amerika gibi birçok devletin yönünü bu kaynaklara çevirmesinin sebebi yenilenemeyen enerji kaynaklarının (fosil yakıtlar, doğal gaz gibi) ekonomik olarak cepleri yakmasından da olabilir. Sebebi her ne olursa olsun bu tür kaynaklara gösterilen özen yaşadığımız dünya ve tüm canlılık adına atılması gereken en büyük adımdı.

Yüzyıllardan beri çevreye verdiğimiz bu azımsanamayacak zararın sonuçlarını çok kısa sürelerde bile görmeye başladık. Yaşanan kuraklıklar, iklim değişiklikleri, besin bulma sorunları gibi birçok problem çoktan baş verdi. Bu problemlerle yani çevre kirliliği ve doğa katliamı ile savaşmak için atılan adımlardan biri de alternatif yenilenebilen enerji kaynaklarına yönelmek. Şimdilerde birçok devlet fark etti ki doğayı kirletmeden, çevreyle barışarak da sanayileşip gelişmek mümkün. Peki nasıl? Tabi ki yeşil enerjiyle bu problemlerin yavaş yavaş üstesinden gelinmesi bekleniyor.

yenilenebilir enerji kaynakları

Yeşil Enerji Tüketimi Nasıl Olacak?

Tüm dünya ülkelerinin doğayla uyum içinde yaşayamama sebeplerinden biri de sanayi alanındaki gelişmeler. Devletler oluşturulan atık maddeler ve kullanılan enerjilileri her zaman en ekonomik yönden elden çıkarmayı hedefliyorlar. Bu yüzden yaşadığımız çevre durulmaz, çeşme sularımız içilmez, denizlerimize girilmez oldu. Fabrikaların ve kanalizasyon atıklarının denizlere, içme sularına karışmadığı yeni projeleri de beklemekteyiz. Neyse ki en azından bir sorunumuzun çözümü çok basit. Yenilenebilir enerji kullanımı.

Yeşil enerji adı altında da paylaşılan  bu kaynaklar hem doğa dostu hem de tükenme imkanı olmayan kaynaklar.

  • Güneş enerjisi

Dünyada yaşamın temel gereksinimi olan Güneş yine bizi yarı yolda bırakmıyor. Atmosferdeki hayat döngüsünün temel enerjisinin de kaynağı olan güneş enerjisi, bize her türlü üretimde kullanabileceğimiz bir enerji sağlıyor. Güneş panellerinin yerleştirilmesiyle kullanabileceğimiz bu enerjinin, ne çevreye ne de insan sağlığına bir zararı var. Tamamen temiz enerji kullanımının başında gelen bu kaynak en sık kullanılanlardan da biri olmuş durumda.

  • Rüzgar enerjisi

Farkı hava hareketlerinin oluşturduğu hava akımı da rüzgarı meydana getiriyor. Rüzgarın içerisindeki enerji potansiyeli gerçekten de şaşırtıcı. Ülkelerin doğru alanlarına konumlandırılmış ve coğrafi özellikler göz önünde bulundurularak yerleştirilmiş olan rüzgar türbinleriyle yıllarca kullanabileceğimiz bir enerji elde etmiş oluyoruz. Çevreye hiçbir zararı bulunmayan bu santraller için ne bir ağaç kesimine ne de suyu zehirlemeye ihtiyacımız var. Ülkemizde kıyı şeritlerine, dağların tepelerine, açık alanların yakınlarına konumlandırabileceğimiz bu santrallerle elektrik ihtiyacının çoğunu karşılayabiliriz.

  • Jeotermal enerji

Jeotermal enerjinin kaynağı yer altındaki çatlaklara birikmiş suyun ısınması ve yüzeye doğru hareketlenmesidir. Çıkan bu sıcak sular ülkemizde turizm ve ısınma kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu kaynaklara takılan türbinlerde elektrik üretmek de mümkün olup yakın bölgelerde kurulan seralar için de güzel bir kaynak görevi görmektedir.

  • Bioyakıtlar

Bioyakıtlar kısa süre önce yaşamış canlı kalıntılarının çeşitli şekilde işlenmiş halidir. Fotosentez sayesinde güneş enerjisini içinde tutan yakıtlardan ciddi şekilde enerji işlemek mümkündür. Özellikle araba yakıtlarında kullanılan bu enerji kaynağının yaygınlaşması için çalışmalar sürüyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın