Almanya 2017 Yılında Offshore Rüzgarda 900 MW’ı Hedefliyor

offshore rüzgar santrali

Almanya’nın yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımı her geçen gün hız kazanıyor. Geçtiğimiz yıl 818 MW kapasiteye sahip offshore (deniz tipi) rüzgar santrali kurulumu gerçekleştiren Almanya, 2017 yılı sonuna kadar 900 MW’lık offshore rüzgar santrali kurulumunu tamamlayacaklarını açıkladı. Yılın ilk yarısında santralin 626 MW’lık bölümü tamamlandı.

Almanya’da toplam offshore rüzgar kurulu gücü 4.729 MW’a ulaşmış durumda. Yapılan yeni yatırımlar ile birlikte geçmiş Almanya hükümetinin 2020 yılına kadar 6.500 MW olan rüzgar santrali kurulum gücü hedefi aşılacak gibi görünüyor.

Windpower Monthly’nin hazırladığı rüzgar enerji maliyetlerinin yıllık çalışmasına göre, devreye alınan projelerden elde edilen teşvik edici veriler ve artan kurulum trendinin, rüzgardan deniz üzerinde elektrik üretimi masraflarını ve kurulum maliyetlerini düşürdüğünü gösterdi.

Endüstri grupları, Bu değişimin, bir sonraki hükümete, açık deniz rüzgarının ekonomik ve endüstriyel politik potansiyelinden yararlanarak genişleme hedeflerini 2030’a kadar en az 20 gigawat’a (20.000 MW) ve 2035’e kadar ise en az 30 GW’a çıkarma şansı sunmaktır” dedi.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın