Alman SolarWorld Tarafından Türkiye’de Güneş Paneli Fabrikası Kurulacak

Yazan Ekolojist

Türkiye’de güneş enerjisi firması olan İnosolar , Avrupa’da en büyük güneş paneli üretimi yapan SolarWorld’le imzaladığı anlaşmayla firmanın Türkiye içerisindeki ilk dağıtıcısı oldu. Öncelikle 2018 yılında ilk yarıda 60 Mw panel tedarik edilecek ve ardından Avrupalı şirketin ürünleri Türkiye içerisinde üretilecek.

İnosolar yöneticisi İsmet Ersoy yaptıkları bu anlaşmayla Türkiye’nin teknolojik anlamda kaliteli ürünlerle tanışacağını belirtti.

Almanya’da ,Avrupa içinde en büyük panel üretimini yapan SolarWorld’le anlaşma imzalayıp şu açıklamalarda bulundu ‘ Ürünlerimizin 20 yıl süren garantisiyle ve kaliteli olmasıyla tercih sebebi olduğunu belirtip öncelikle 2018 yılının ilk bölümünde 60 megawattlık panel tedariğiyle işbirliği sağlanacak ve ilerde Alman firmanın ürünlerini üretmeye kadar genişletilecek.’ şeklinde konuştu.

Benzer: Gebze’ye 1.2 GW’lık Güneş Paneli Fabrikası Kuruluyor

SolarWorld firmasının panellerinin üretileceği 100 Mw değerinde bir fabrikanın yatırımının planlandığını vurgulayan Ersoy, bu tesis için İç Anadolu’da bir sanayi bölgesini belirleyerek , fabrika çalışmalarının 2018 yılında Eylül’de tamamlanacağını belirtti.

Yerlilik Yüzde 65’e Ulaşacak

SolarWorld’ün patronu Frank Asbeck Inosolarla yapılan anlaşma sonrasında açıklama yaparak ‘ Bu anlaşma ile Almanya’da en kaliteli ve en büyük şirketin güneşin ülkesi olan Türkiye’yle buluşmasının sağlanacağını belirterek , ‘İnosolar’ın bir dağıtıcıdan öte iş yapacağımız bir firma olması nedeniyle yeni yatırımlar gerçekleştireceğimiz ve yepyeni pazar hedeflerini belirleyeceğimiz bir ortak olduğunu düşünüyoruz.

solarworld-turkiye

Türkiye solar enerji açısından potansiyel sahibi bir ülke. Son zamanlarda güneş enerjisi projelerini destekleme için uygulamaya konulan destek programlarının bakımından da yatırımı kendine çeker hale geldi. Biz Türkiye içerisinde seçtiğimiz ortak ile doğru müşterilere ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Benzer: Güneş Enerjisi Üretiminde Türkiye Lider Ülke Seçildi

‘İki firmanın ortaklığı ile kurulmasının tasarlandığı fabrika Almanya’da bulunan fabrika ile benzer özellikleri taşıyacak.’ diye belirten yönetici şu şekilde konuşmasını sürdürdü. “Panel için kullanılması düşünülen ham madde tamamıyla yeni de olabilmekte veya halihazırdaki üretim şekli de kullanılabilir. Bu fabrika içerisinde üretilen ürünlerin yerlilik yüzdesi işgücü de katılırsa yüzde 65’ler dolayına ve sonraki zamanlarda yüzde 100’lere ulaşabilir.”

‘Küçük Yeka’lara Katılım Sağlanacak’

İnosolar yöneticisi Mart ayı içerisinde bakanlığın Küçük Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) 50 ve 100 MW’lık ihaleleri açıklayacağı şeklinde söylenti olduğunu belirtip ‘ Öncelikle Gaziantep olacak şekilde bunlara talibiz.’ diye belirtti. Bunlara ek olarak yönetici SolarWorld teknolojisiyle bu ihaleler için en önemli adaylar arasında yer alacaklarını vurguladı.

Ersoy amaçlarının yalnızca Türkiye olmadığını bunlara ek olarak Ortadoğu’da da konumlanmak istediklerini belirtti. “Suriye sınırı üzerinde 1000 MW’lık projeler geliştireceğiz. Suriye yakınlarında Türkiye taraflarında tarım dışında kullanılan bir yer belirlemesi yaptık. Gelecekte Suriye’de enerji bakımından en kolay kurulabilen sistemler güneş panelleri olacaktır” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın