Afyon’da Atıktan Yakıt Üretilecek

Yazan Ekolojist

Beratpet firması Afyonkarahisar’a bağlı Sinanpaşa ilçesinde bulunuyor. Bu firmanın şimdiki hedefi plastik geri dönüşümünde tehlikeli atıkları dönüştürüp yakıt üretmek oldu.

Beratpet Geri Dönüşebilen Maddeler Temizlik Nakliyat İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi artık günlük yaşamda ve özel kurum ve kuruluşların tesislerinde oluşmuş tehlikeli atıkları geri dönüştürüp yakıt üretecek bir faaliyet olan Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) faaliyetini yürütmeyi planlıyor.

Lisanslı Çalışan Bir Tesis

Tesisin sahip olduğu Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma lisansı, Tehlikesiz Atık Geri Kazanımı lisansı ve Ambalaj Atığı Geri Kazanım lisansı ve ayrıca Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma belgesi mevcut. Hali hazırda işletme alanı içerisinde pet ve plastik geri dönüşümü ve kazanımı yapılmakta. Lisansı bulunan işletme firmaları plastik ve türevi olan her malzemeyi alarak ve gerekli olan işlemlerden geçirerek grenüle dönüştürüyor ve böylece geri kazanım döngüsünü tamamlıyor.

Önemli Bir Proje

Tehlikeli Atık Geri Kazanımı ve ATY için 3 milyon liralık bir bütçeye sahip proje var. Bu projeye göre tehlikeli atık kapsamına girmeyen atıklar tesise alınmayacak. Tesise alınacak atıkların kırılmış, parçalanmış veya preslenmiş olarak kabul edileceği bildirildi. Yıkama, havalandırma vb işlemlerden geçip tehlikesiz hale gelen atıklar sevkedilecek ve ATY ünitesinde özelliklerine göre ayrılacak. Bu Atıktan Türetilmiş Yakıt eldesi için kullanılacak atıklar Ege, Akdeniz ve İç Anadolu olmak üzere 3 bölgeden toplanacak.

Tesisin hedefi tehlikeli atık geri kazanımında yılda 1 milyon 800 bin tonluk atık geri dönüştürebilmek. Sanayiden çıkan hemen hemen her türlü atık, laboratuvarlardaki bir çok atık malzemeler ve endüstride kullanılan bir çok malzeme tehlikeli atık sınıfına giriyor. Bu atıkların geri dönüşümü ile hem yakıt hem de ham madde dönüşümü yapılabilir. Bu nedenle Beratpet firmasının vizyonu ve gelişim planı etkili bir şekilde ortaya konmuş. ATY projesinin başarılı olması ülke genelinde bir etki yaratır ve hem çevresel hem de ekonomik açıdan kazanç sağlar. Bu tür projelerin artması ve girişimlerin yapılabilmesi yolunda önemli bir adım teşkil etmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın