Açlıktan Ölmek Üzere Olan Kutup Ayısının Videosu – İklim Değişikliğinin Acı Yüzü

iklim değişikliği

İklim değişikliğinin etkilerinin ne denli ciddi boyutlarda olduğunu görmek her ne kadar üzücü olsa da, bu trajik görüntü gerçeklerle yüzleşmemiz gerektiğinin iyi bir göstergesi. Vahşi yaşam fotoğrafçısı Paul Nicklen, Kanada’da açlıktan ölmek üzere olan bir kutup ayısını görüntüledi. Nicklen, bu görüntüleri kutup ayılarının neslinin tükenmekte olduğunu belirten bilim insanlarının neyi kastettiğini göstermek ve iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla paylaştığını belirtti.

Açlıktan bir deri bir kemik kalmış bir kutup ayısının doğasına aykırı buzulsuz bir ortamda, çaresizce yiyecek bir şeyler ararken çekilen görüntüleri tepki topladı. Nicklen, bu sahneyi halen aklından çıkaramadığını belirterek bu görüntülerin kayıtsızlık duvarını yıkmak için güzel kadar üzücü şeylerin de paylaşılması gerektiğini bildiğini ifade etti.

Kutup ayılarının suda yaşayan canlılara ulaşarak avlanabilmesi için buz kütlelerine ihtiyaçları vardır. Buz yoksa, ayıların çoğunlukla suda yaşayan memelileri avlama olanağı ortadan kalkar. Kutup ayıları normalde Arktik’te buzun erimiş olduğu 3 ila 4 aylık bir sezonu yiyeceksiz geçirebilir. Ancak iklim değişikliği ile birlikte Kuzey Kutbu’ndaki buzsuz dönem uzadığından, kutup ayıları bu duruma adapte olamadı ve açlıkla mücadele etmeye başladı.

Her ne kadar kutup ayıları mevcut durumda nesli tükenen hayvanlar kategorisinde olmasa da, küresel ısınma ve beraberinde gelen iklim değişikliğinin etkileri bu şekilde devam ettiği sürece yakın zamanda tehdit altında olacaklardır.

Kanada’nın Baffen Adası’nda çekilen görüntülerde, kutup ayısı açlıktan can çekişirken görülüyor. Balıkçıların bıraktığı bir varile yiyecek bulmak için güçlükle giden kutup ayısı, bir süre sonra yere yığılıyor.

Okyanusların korunması için çalışan  Sea Legacy isimli grupta görev yapan fotoğrafçı ve biyolog Paul Nicklen, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “O anlarda ağlamaya başladık ve gözyaşlarımız akarken ayıyı görüntülemeye devam ettik” diye yazdı.

kutup ayısı buzullar

Nicklen’in videosuna yapılan yorumlarda, açlık çeken ayıya neden yardım etmedikleri soruldu. Nicklen, “Elbette, bu aklımdan geçti. Ancak grubum ayıyı kurtarmak için yeterli imkana sahip değildi. Ayrıca çekimlerin yapıldığı bölge olan Kanada’da yaban hayatı beslemek yasa dışı. Kutup ayılarını etkin bir şekilde korumak için, temiz bir enerji ekonomisine geçerek iklim değişikliğine karşı hızlı bir adım atılmalıdır. Kutup ayıları buzulların erimesi ile varoluşsal bir tehdit altındayken, farklı oluşumların ortaya çıktığı görülüyor. Ayı ve kutup ayılarının artan bir şekilde bölgeyi paylaşmasıyla ortaya çıkan kutup ayısı ayı melezlerine ilişkin raporlar bulunuyor.

NASA’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı iklim değişikliğinin dünyamıza etkilerinin vehametini gözler önüne sermek için hazırladığı illustrasyona buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın