AB’den Elektrik Kapasite Mekanizmalarına Onay

Yazan Ekolojist

AB enerji üzerine yapılan adımlara onay vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir bildiri ile bir onay daha geldi. Bu onay enerji arz güvenliklerini sağlamaya yönelik bir konu hakkında geldi. AB 6 ülkeye elektrik kapasite mekanizmaları uygulamaları hakkında onay verdi.

Elektrik Kapasite Mekanizmaları

Bu mekanizma sayesinde yatırımcıya büyük kolaylıklar sağlanıyor. Bununla birlikte elektrik arz güvenliği yani diğer bir ifade ile firmanın ne kadar elektrik enerjisi sunacağının sağlanması buna ek olarak ise elektrik üretimi için santrallerin sürekli olarak hazır durumda olmasının sağlanması elektrik kapasite mekanizması olarak ifade edilir.

Birçok Faydası Vardır

Bu mekanizma sayesinde yatırımcı mağdur olmamaktadır. Üretilecek enerji miktarı belirlenerek santralin tam verimle çalışması sağlanmaktadır. Üretilen enerji ise gerekli görülen yerlerde anında kullanılabilmektedir. Bu sayede enerji üretimi ve tüketimi anlamında bir düzen sağlanmaktadır.

6 Ülkeye Onay

AB yaptığı açıklamada bu anlamda 6 ülkeye onay verdiğini açıkladı. Bu ülkelerden birisi Almanya olarak belirtildi. Diğer ülkeler ise Fransa, Polonya, Yunanistan Belçika ve İtalya olarak sayılabilir. Bu ülkelerin enerji üzerine birçok çalışması var. Avrupa ülkelerinde yeterli alan olmasa da çeşitli çalışmalar ile yenilenebilir enerji kaynakları olan rüzgâr ve güneşten yüksek oranda faydalanılıyor. AB açıklamasında belirttiği ülkelerin gerekli şartları sağladığını ve AB kamu destek kurallarına uygun olduğunu bildirdi.

Açıklama Hakkında Detaylar

Yapılan açıklamada kapasite mekanizmaları sayesinde mevcut elektrik üretimi kapasitelerinin korunmasının hedeflendiği ayrıca bu anlamda üretilen enerjinin belli bir rakamın üzerinde satın alınacağı belirtildi. Bu yapılan proje ile elektrik alanında rekabetin daha da artması bekleniyor. Üretilen elektriğin belli bir fiyat üzerinden satışının gerçekleşmesinin kesin olması yatırımcıyı bu alanda yatırım yapmaya itiyor. Bu sayede ilerleyen günlerde daha çok yatırımın yapılacağı da bir gerçektir. Ayrıca yapılan açıklama da kapasite mekanizması sayesinde Almanya, Belçika gibi ülkelerde belirli üretim kapasitelerinin acil durumlar için hazır olarak bekletilmesinin Fransa, Yunanistan gibi enerji ihtiyacı daha az olan ülkelerde ise kullanımın azaltılması için çalışmalar yapılacağı belirtildi. İlerleyen günlerde piyasanın daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın