24 Mart’ta Dünyadaki Tüm Işıklar 1 Saatliğine Kapanacak

Yazan Ekolojist

Dünya Saati; her yıl genellikle Mart ayının son cumartesi günü ev ve iş yerlerindeki tüm ışıkların saat 20.30-21.30 arası kapatılması ile yapılan ve böylelikle küresel ısınma ve dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekilmesini hedefleyen bir etkinliktir.

Dünya Saati Nedir?

Dünya saati WWF tarafından oluşturulmuş, iklim değişikliğine dikkat çekme amacı taşıyan bir girişimdir. Sürdürülebilir bir gelecek için insanların sorumluluk alması gerektiğini ifade etmek için tüm dünyada ışıkların 1 saat kapatılması ile gerçekleşen bir etkinliktir.

Dünya Saatinde İnsanlar Ne Yapıyor?

Tüm dünyada milyonlarca insan, Mart ayının son cumartesi günü yerel saat ile 20.30 dan itibaren ışıklarını 1 saat süre ile kapatıyor. Geçen sene gerçekleştirilen Dünya Saati etkinliğine katılan özellikle Avrupa, Asya ve Amerika’da bulunan 187 ülkede birçok tanınmış bina ve mekan tamamen karanlığa bürünmüştü. Dünya’nın karanlığa büründüğü 1 saatlik periyotta kimileri mum ışığı eşliğinde yemek yemeyi, kimileri mum-ışığı eşliğinde banyo yapmayı kimileri ise karanlıklar içinde ya da mumlarla çok büyük partiler düzenleyerek Dünya Saat’ini kutlamayı tercih ediyor.

Büyük işletmeler ve devlet kuruluşları ile birlikte birçok toplumsal ve siyasi lider de Dünya Saat’ini destekleyerek iklim değişikliğine engel olmak adına insanların sorumluluk alması gerektiğine, Dünya’nın geleceği üzerinde ortak söz sahibi olunduğuna ve düşük karbonlu sürdürülebilir bir gelecek için birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekiyor.

Dünya Saati Tarihi

İlk olarak 2007 yılında Avustralya’nın Sidney kentinde başlayan Dünya Saati uygulaması, 2.2 milyon insanın ev ve iş yerlerindeki ışıkları 1 saatliğine kapatarak iklim değişikliğine tüm Dünya’nın ilgisinin çekilmesini sağlamıştı. 2008 yılında 35 ülke ve 50 milyondan fazla insanın katılımı ile küresel bir etkinlik haline gelen Dünya Saati; Sidney Liman Köprüsü, CN Kulesi, Golden Gate Köprüsü ve Kolezyum gibi küresel yerlerin de karanlığa gömülmesine neden olmuştu. 2009 yılında ise 100 milyonlarca insanın katılım gösterdiği 3. Dünya Saati ile birlikte bu uygulama her yıl gerçekleştirilen bir gelenek haline geldi.

Dünya Saat’ini düzenli olarak gerçekleşmesine sebep olan WWF, amaçlarının Dünya’nın doğal yapısının bozulmasının önüne geçilmesi olduğunu belirtiyor. Etkinlik Dünya’da 40’tan fazla ülkede 90 ofiste yürütülürken aynı zamanda insanların doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceği inşa etmeye de öncülük ediyor.

Türkiye’de bu sene Dünya Saat’inde ne olacak?

Türkiye’de bu sene iklim değişikliği, küresel ısınma ve sürdürülebilir bir geleceğe dikkat çekmek amacıyla Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Truva Atı, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Selimiye Camii gibi bir çok yapının ışıklarını kapatacak. Bunların yanında Dünya Saat’ine destek vermek isteyen Galatasaray Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversite de karanlığa gömülecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın